✔مجلس از توضیحات رئیس بورس درمورد مقررات جدید بازار پایه قانع نشد…👇

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با اثر منفی دستورالعمل جدید بازار پایه بر معاملات و متضرر شدن سهامداران این بازار گفت: اعضای این کمیسیون از توضیحات ایشان قانع نشدند.

به گزارش لایوددیتا به نقل از تسنیم محمد حسن‌نژاد روز گذشته با حضور در جمع معترضان و متضرران بازار پایه فرابورس ایران با اشاره به این که بنده خود سابقه حضور در بازار سرمایه به عنوان مدیرعامل یکی از شرکت‌های کارگزاری را دارم، گفت: موضوعات و حواشی مربوط به دستورالعمل بازار پایه فرابورس بارها و بارها در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است.

بازاری که ریسک بیشتری دارد باید نوسان بیشتری هم داشته باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر این که بازاری که ریسک بیشتری دارد باید نوسان بیشتری هم داشته باشد، افزود: در این رابطه با دکتر محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار نیز صحبت کردیم و ایشان با حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس توضیحاتی در این رابطه ارائه داد که اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از توضیحات ایشان قانع نشدند.

وزیر اقتصاد برای توضیح به صحن علنی بیاید

وی اضافه کرد: بر این اساس طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس به امضای اعضا رسید که دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی به صحن علنی بیایند و در این رابطه توضیح دهند.

حسن‌نژاد ادامه داد: اتفاقی در بازار پایه فرابورس افتاده است و چند روز پیش از بستن کلیه نمادهای بازار پایه فرابورس، ضررهای زیادی(کاهش چشمگیر ارزش سهام شرکت‌های بازار پایه رخ داده در پی تصویب و اجرای دستورالعمل جدید این بازار) رخ داده که بر این اساس یکی از گزینه‌ها این است که آیا می‌توان این معاملات را که ضرر و زیان چشمگیر معامله‌گران بازار پایه فرابورس را در پی داشت، ابطال کنیم یا نه؟ البته این یک فرآیندی است که با گذشت چند روز از این اتفاق و دادوستدهای مختلفی که سهامداران در این رابطه انجام داده‌اند، پیچیده شده(و امکان آن سخت) است.

گذاشتند سهامداران ضرر کنند، بعد نمادها را بستند

این نماینده مجلس تصرح کرد: دوستان می‌گویند ما از بهمن ماه سال گذشته پیگیر اجرای دستورالعمل جدید فرابورس بوده‌ایم. البته باید ابتدا نمادهای بازار پایه فرابورس بسته می‌شود، اطلاع‌رسانی لازم انجام می‌گرفت و پس از آن اقدام به بازگشایی نمادهای معاملاتی می‌کردند؛ نه این که یک هفته نمادهای معاملاتی را در صف فروش قرار دهید و پس از ضرر و زیان‌های زیاد سهامداران، اقدام به بستن نماد کنید.

وی ادامه داد: این‌ها بحث‌هایی است که انجام شده و شخص بنده هم در این زمینه شخصا با ریاست سازمان بورس مطرح کرده‌ام و ایشان قول داده‌اند در این رابطه در صحن علنی مجلس نیز حضور پیدا کنند.

حواس‌مان به سهامداران بازار پایه هست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حواس ما به سهامداران بازار پایه فرابورس هست؛ چرا که وقتی یک کارمند یک ماه حقوق دریافت نمی‌کند سرکار نخواهد رفت. چندین برابر حقوق یک مدیر از سرمایه معامله‌گران بازار پایه فرابورس از دست رفته است و برخی از آنها زندگی خود را باخته‌اند. به خاطر همین در حال پیگیری این موضوع از متولیان بازار سرمایه هستیم.

حسن‌نژاد تصریح کرد: البته یک اشتباهی نیز توسط سهامداران بازار پایه اتفاق افتاده است؛ یعنی بجای این که از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس مطالبات خود و زیان‌های وارده به خود را در خصوص دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس پیگیری کنند، رفته‌اند و از جاهای دیگر مطالبات قانونی خود را پیگیری کرده‌اند.

حضور در کمیسیون اقتصادی فایده‌ای ندارد، باید به صحن علنی بیایند

وی افزود: بنده به دوستان گفته‌ام حضور متولیان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس فایده‌ای ندارد و باید به صحن علنی مجلس بیایند. اگر قانونی بوده باید محک بایستاند از آن دفاع کنند، اما اگر خواسته فعالان بازار پایه فرابروس به حق هست، باید محکم بایسیتیم و از آن دفاع کنیم.

نمی‌شود از کنار حق و حقوق بازار پایه‌ای‌ها به سادگی گذشت

این نماینده مجلس اذعان داشت: کسی که در موسسه مالی غیرمجاز سرمایه‌گذاری کرده، با این که نباید در آنجا سرمایه‌گذاری می‎کرد، الان حاکمیت با پیگیری‌های خود آن مطالبات را جبران کرده و حقوق این افراد را گرفته است. حالا نمی‌شود از کنار حق و حقوق سرمایه‌گذاران بازار پایه فرابورس به سادگی گذشت. به فکر این دسته از معامله‌گران هستیم و ان شاءاله در روز سه‌شنبه(۹مهر) خبر این که چه تصمیمی در این رابطه خواهیم گرفت، منتشر می‌شود.