تراكتورسازی ‌ايران‌ (تايرا)

موضوع فعالیت:

فعاليت اصلي شرکت طبق ماده ۳ اساسنامه واردات و صادرات و توليد و فروش انواع تراکتور و موتور ماشين آلات اداوات کشاورزي و ساير فرآورده هاي صنعتي ميباشدوبه موجب پروانه بهره برداري شماره ۲۰۵۲۸۴ مورخ ۲۷/۲/۱۳۴۷ که توسط وزارت صنايع و معادن صادر شده بهره برداري از کارخانه شرکت با ظرفيت ۲۵۰۰۰ دستگاه در سال ، از تاريخ ۱۳۵۰ شروع به فعاليت نموده است.

درباره شرکت:

شرکت تراکتورسازي ايران در سال ۱۳۴۷ به صورت شرکت سهامي خاص تاسيس شد و طي شماره ۵۴۰/۳۲۴ مورخ ۱۳۴۷/۰۲/۲۶ در اداره ثبت شرکتها در تبريز به ثبت رسيد. اين شرکت در تاريخ ۱۳۷۵/۰۱/۲۱ به شرکت سهامي عام تبديل و در تاريخ ۱۳۷۵/۰۵/۰۹ در بورس اوراق بهادر پذيرفته شد. مرکز اصلي شرکت و کارخانه در شهر تبريز واقع است.

شرکت تراکتورسازي ايران توليد خود را با مونتاژ تراکتورهاي روماني u650 وu651  از سال ۱۳۴۸ آغاز کرده است، در سال ۱۳۵۴ اولين تراکتورهاي MF در چهار نوع MF135 با قدرت ۴۵ اسب بخار، MF165 با قدرت ۶۲ اسب بخار، MF185 با قدرت ۷۲ اسب بخار و MF295 با قدرت ۹۲ اسب بخار به بازار عرضه شد.
از سال ۱۳۵۶ تراکتورهاي سبک MF285 جايگزين تراکتورهاي روماني گرديد. بين سالهاي ۱۳۶۶ و ۱۳۷۱ شرکت هاي آهنگري، موتورسازان، ريخته گري، خدمات صنعتي و ماشين الات صنعتي با هدف بهره برداري از نمنبع و امکانات شرکت، استفاده از ظرفيت هاي مازاد شرکت، منعطف و چابک نمودن شرکت مادر، عدم تمرکز و توجه به توسعه محصولات و توسعه توليدات جانبي از شرکت مادر جدا گرديدند.

توليد تراکتورهاي سنگين MF399 تک ديفرانسيل و دو ديفرانسيل براي اولين بار در سال ۱۳۷۲ در راستاي اهداف تنوع محصول و تامين نياز بتزار به تراکتورهاي با قدرت بالا انجام گرفت. در ستال ۱۳۷۲ شرکت بازرگاني و خدمات پس از فروش و در سال ۱۳۸۲ شرکت تراکتورسازي اروميه خريداري شد. در بين سالهاي ۱۳۷۴ الي ۱۳۷۶ مرکز خودگردان طراحي و ساخت ماشين به منظور طراحي و توليد ماشين آلات تبديلي کشاورزي و مرکز خودگردان ساخت کاميونت با هدف ايجاد فضاي همکاري گسترده بين صنايع کشور و استفاده از ظرفيت هاي موجود به منظور گسترش هم افزايي و خوداتکايي تکنولوژيکي در ساخت خودرو و همچنين توليد کاميون سبک ۲/۵ تا ۳/۵ تن با مشخصات مناسب براي حمل محصولات کشاورزي و خدمات شهري، به منظور تکميل زنجيره خودروهاي توليدي در کشور ايجاد گرديد.
بين سالهاي ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸شرکت هاي تراکتورسازي کردستان، مهندسي و تامين قطعات، خودروسازان ديزلي آذربايجان، ونيران در کشور ونزوئلا، اوگيران در کشور اوگاندا و تاجيران در کشور تاجيکستان تاسيس گرديد.

طراحي و توليد تراکتورهاي جديد از سال ۱۳۸۱ و با تراکتورهاي ITM800 شروع شده و متعاقب آن در سال ۱۳۸۶ تراکتورهاي ITM299 و ITM240 در شرکت تراکتورسازي به توليد انبوه رسيد. در سال ۱۳۸۷ با توجه به روند خصوصي سازي و در راستاي سياست هاي دولت در اجراي اصل ۴۴ قانون اساسي، ۴۲/۴۵ درصد از سهام شرکت متعلق به سازمان گسترش و نوسازي صنايه ايران توسط کنسرسيومي مشترک از شرکت سرمايه گذاري مهر ايرانيان و گروه خودروسازي سليپا خريداري گرديد و در سال ۱۳۸۸ با توجه به خريد سهام شرکت از سوي صندوق سرمايه گذاري مهر اقتصاد ايرانيان، اين صندوق سهامدار عمده شرکت محسوب گرديد.

در بين سالهاي ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ طراحي و نمونه سازي تراکتورهاي ITM475 ، ITM485، ITM1000 و ITM1050 تک و دو ديفرانسيل و نيز طراحي و توليد ITM285 NEW انجام گرديد و از سال ۱۳۹۱ به توليد انبوه رسيد.

از جمله اقدامات مهم انجام يافته در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ مي توان به طراحي و توليد انبوه محور جلوي تراکتورهاي سري ۲۰۰، طراحي و نمونه سازي تراکتور ITM470 و نيز مقدمات تاسيس شرکت توليد خودروهاي ديزلي با نام شرکت سيبا اشاره نمود که اين شرکت در سال ۱۳۹۲ به بهره برداري رسيده و توليدات خود را روانه بازار نمود. همچنين در راستاي کاهش قيمت تمام شده محصول و خودکفايي در زمينه توليد مجموعه هاي استراتژيک، طراحي و توليد انبوه محور جلوي تراکتورهاي دو دفرانسيل سري ۳۰۰ توسط کارشناسان شرکت به انجام رسيد. ساخت و بهره برداري از مرکز تست و استاندارد تراکتورسازي در محل اصلي شرکت از جمله فعاليت هاي بارز شرکت بوده است.

در سال ۱۳۹۲ در راستاي استراتژي هاي کلان شرکت، پس از تکميل مطالعات انجام يافته شده در خصوص تراکتور سنگين ۱۵۰ اسب بخار، پروژه طراحي و توليد اين تراکتور در گروه صنعتي تراکتورسازي ايران شروع شده و براساس زمانبندي انجام شده در سال ۱۳۹۳ توليد نمونه و انبوه آن به انجام خواهد رسيد.

برای کسب اطلاعات مالی شرکت به لینک زیر مراحعه کنید.

https://codal360.ir/fa/

http://www.itmco.ir