✔۲ عرضه اولیه جدید در راه است / عرضه ۲ درصدی شستا چه شد؟👇

مدیرعامل تامین سرمایه امین از بورسی شدن تامین سرمایه امین خبر داد و تاکید کرد که به زودی دو شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین و سرمایه‌گذاری عمومی تامین را نیز راهی بازار سهام خواهیم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخبار متعددی مربوط به عرضه اولیه در بورس هر روز در حال انتشار است. در جدیدترین خبر اعلام شده که دو عرضه اولیه جدید دیگر در راه است.

طبق گزارش دنیای اقتصاد، علاوه بر انگیزه قوی سهامداران برای شناسایی سود، به خصوص با ثبت بازدهی بی‌سابقه بورس در فروردین‌ماه (بیش از ۳۵ درصد)، ورود مستمر آحاد مردم به بازار سهام و عطش شدید نقدینگی‌های سرگردان باعث شده تا تصمیم به خروج از بازار یا ادامه سهامداری دشوارتر از پیش شود. در عین حال، برخی معتقدند که گرم نگه داشتن کانون عرضه‌اولیه‌ها یکی از عوامل موثر درحفظ تقاضای سهام و تداوم جذابیت بورس نزد اهالی تازه‌وارد بورسی است.

در همین راستا می‌توان به آخرین اخبار درخصوص عرضه‌اولیه‌های در راه اشاره کرد. دیروز مدیرعامل تامین سرمایه امین از بورسی شدن تامین سرمایه امین خبر داد و تاکید کرد که به زودی دو شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین و سرمایه‌گذاری عمومی تامین را نیز راهی بازار سهام خواهیم کرد.

عرضه‌های اولیه پرتقاضا

در گزارشی دیگر از دنیای اقتصاد، بازار سهام در فروردین‌ماه میزبان دو عرضه اولیه بود. چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در نماد «صبا» با ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان در بازار اول فرابورس ایران عرضه شد. به این ترتیب، رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه اولیه «صبا» به بیش از یک میلیون و ۹۳۰ هزار کد معاملاتی ارتقا پیدا کرد.

یک هفته بعد از آن، یعنی ۲۷ فروردین ماه، همزمان با قرار گرفتن شاخص کل در ارتفاع ۶۴۵ هزار واحدی، بزرگ‌ترین عرضه اولیه تاریخ بازار سرمایه کشور ثبت شد و شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی با هجوم خریداران به جمع نمادهای بورسی پیوست. ارزش تامین مالی انجام‌شده در معاملات این روز، معادل مجموع ۱۸ شرکتی بود که پیش از این در بازار سهام عرضه اولیه شده‌اند.

در عین حال آمار مشارکت در عرضه‌های اولیه با حضور بیش از ۲ میلیون نفر برای خرید سهام «شستا» رکوردی جدید بود که در کارنامه بازار سهام ثبت شد. اما این پایان کار نبود و در اولین روز معاملاتی «شستا» حدود ۲۲۰۰ میلیارد تومان پول در صف خرید این سهم نشست که بازار سرمایه تا به آن روز چنین صفی را به خود ندیده بود.

در انتظار عرضه ۲ درصد شستا

از سوی دیگر دیروز نیز برای شستا بیش از هزار میلیارد تومان صف خرید سهام تشکیل شده است.

طبق گزارش دنیای بورس، دومین روز از معاملات عادی سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی را شاهد هستیم و انتظار برای عرضه سهام از سوی سهام‌دار عمده هر روز بیشتر می‌شود.

بر اساس اخبار روز نخست بنا بود که دو درصد از سهام شستا در ادامه عرضه اولیه به صورت خرد در بازار عرضه شود. گرچه وضعیت عرضه‌های اولیه در ماه‌های اخیر نشان داده است که سهام‌دار عمده معمولا فرصت کافی را حتی در هفته‌های بعد از عرضه‌های اولیه برای افزایش شناوری سهام دارد اما ارزش بازار شستا بسیار بالاتر از شرکت‌های دیگر است.

بر این اساس تعلل در عرضه سهام و در صورتی‌که موج فروش سهام در بورس همه‌گیر شود می‌تواند فرصت عرضه سهام را از سهام‌دار عمده بگیرد. به همین منظور آغاز عرضه سهام به صورت تدریجی از سوی سهام‌دار عمده می‌تواند علاوه بر جذابیت معاملات سهم برای معامله‌گران به افزایش شناوری نیز در شرایط کنونی کمک کند. باید توجه داشت که روز گذشته حتی حجم مبنای شستا نیز پر نشد.