✔محوریت بورس کالا در توسعه تجارت ایران و عراق با راه‌اندازی بورس کالای مشترک ایران و عراق در این کشور👇

در نشست ریاست کمیسیون اوراق بهادار عراق و هیات همراه با مدیر عامل و مدیران ارشد بورس کالای ایران که امروز در محل بورس کالای ایران برگزار شد، در خصوص راهکارهای موجود بر سر توسعه همکاریهای تجاری و بازرگانی میان دو کشور ایران و عراق به منظور تسهیل مبادلات تجاری دو کشور و ایجاد بازاری شفاف، مطمئن و کاهش ریسک و هزینههای مبادلاتی ایران و عراق، بحث و تبادل نظر شد

در این نشست، ساختار کلی بازارسرمایه و بورس‌ها  در ایران به ریاست کمیسیون اوراق بهادار عراق و هیات همراه، تشریح و ضمن معرفی مزایای تامین مالی از بستر بورس کالا، انواع بازارهای معاملاتی و محصولات قابل معامله در آن معرفی شد.

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بور کالای ایران، به پتانسیل های بالای ایران و بورس کالا در زمینه توسعه تجارت با عراق اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران طی چند سال اخیر بررسیهای زیادی در زمینه توسعه تجارت با عراق انجام داده است که در این حوزه مواردی همچون تسویه وجوه، استمرار معامله و تحویل و استاندارد کالاها از اصلیترین مشکلات تجار عراقی شناسایی شدند.

وی افزود: ما معتقدیم که از طریق بورسهای کالا میتوان مشکلات را مرتفع کرد و به تجار و خریداران عراقی که مشتری محصولات ایرانی هستند این اطمینان داده شود که به دلیل وجود اتاق تسویه و پایاپای و همچنین تحویل پول و کالا به شکل تضمین شده در بورس کالا، دیگر مشکلات گذشته را در تجارت با ایران نخواهند داشت.

سلطانی‌نژاد، اظهار داشت: البته ما به دنبال یک ارتباط یکطرفه و تنها صادرات کالاهای ایرانی به عراق نیستیم بلکه واردات محصولات مورد نیاز ایران نیز میتواند در بستر بورس کالا انجام شود تا دادوستد به شکل شفاف و نظاممند رقم بخورد.

به گفته وی، تاسیس بورس کالای مشترک ایران و عراق در عراق از راهکارهایی است که میتواند به توسعه تجارت و رفع مشکلات ذکر شده کمک شایانی کند.

وی افزون بر موضوع راه اندازی بورس کالای مشترک ایران و عراق در کشور عراق، پیشنهاد امکان تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات بورس کالای ایران برای راه اندازی بورس کالای عراق را مطرح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *