✔بررسی وضعیت شرکت صنعتی و معدنی کنور از نگاه تکنیکال و بنیادی👇

تحلیل بنیادی و تکنیکال

بررسی وضعیت شرکت صنعتی و معدنی کنور

معرفی

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور ابتدا به صورت شرکت سهامی خاص و با نام شرکت تامین مواد اولیه فولاد صبانور تاسیس شده است. طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ ۱۰/۰۲/۱۳۹۰ نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافته و در تاریخ ۱۶/۱۲/۱۳۹۰ وارد بورس شده است. همچنین در سال ۱۳۹۴ نام شرکت از تامین مواد اولیه فولاد صبانور به توسعه معدنی و صنعتی صبانور تغییر یافت.

در حال حاضر شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جز واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌کذاری توسعه معادن و فلزات بوده و شرمت نهایی گروه، فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد. موقعیت جغرافیایی معادن و کارخانه‌های تولید محصول آن بشرح ذیل می‌باشد:

 

به منظور افزایش ظرفیت تولید و استفاده از پتانسیل­های بالقوه شرکت در نظر دارد کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال را اسفند ماه سال ۱۴۰۰ به بهره­برداری برساند، مراحل انتخاب پیمانکار اجرای پروژه و نطارت بر آن مشخص گردیده و قراردادهای مربوطه در حال تنظیم می­باشد. شرکت مذکور با نام صبا امید غرب خاورمیانه و با درصد سرمایه­گذاری ۷۰ درصد شرکت صبانور پذیرفته شده است، قرارداد خرید ماشین­آلات از کشور چین منعقد و پیمانکار اجرای پروژه نیز مشخص گردیده است. ظرفیت اسمی و ظرفیت پیش­بینی شده برای نواحی تولیدی ذکر شده در سال ۱۳۹۷ و ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ در جدول ذیل ارائه شده است:

 

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ ۲،۹۶۳،۴۲۲ میلیون ریال شامل تعداد ۲،۹۳۶،۴۲۲،۰۰۰ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

 

همچنین مجمع با افزایش سرمایه از ۵،۵۰۰،۰۰۰ میلیون ریال به ۶،۰۰۰،۰۰۰ میلیون ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران موافقت و اختیار عملی نمودن آن را به مدت ۲ سال به هیئت مدیره تفویض نمود، که گزارش افزایش سرمایه جدید در حال بررسی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار بوده و شرکت منتظر صدور مجوز می‌باشد.

ترکیب فروش شرکت به تفکیک نوع محصولات (بر اساس فروش سال ۹۷)

 

مقدار و نرخ فروش ماهانه

 

روند مبلغ فروش شرکت

 

ترکیب بهای تمام شده

 

مواد مصرفی شرکت جهت تولید گندله کنسانتره سنگ آهن می­باشد که به توجه به دارا بودن معادن توسط خود شرکت، سنگ آهن را بهره­برداری و به کنسانتره تبدیل می­کند. شایان ذکر است در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید گندله شرکت ۵۰۰ هزار تن می­باشد که با توجه بهره­برداری از طرح ۱ میلیون تنی گندله در سال ۱۴۰۰ ارزش افزوده شرکت افزایش خواهد یافت.

مهمترین طرح‌های دردست اقدام

 

بررسی عملکرد ترازنامه ای شرکت

دارایی های شرکت طی سال ۹۷ رشد ۱۶ درصدی داشته است. همچنین رشد ۷۵ درصدی سود انباشته نهایتا به افزایش ۲۱ درصدی حقوق صاحبان سهام شده است و در کل ساختار سرمایه شرکت رشد داشته است. اما با توجه به پروژه گندله سازی شرکت، همان طور که انتظار می رود، بدهی های شرکت روند افزایشی داشته و در این سال رشدی ۲۷ درصدی داشته است.

پیش‌بینی کارشناسی سود

برای پیش‌بینی کارشناسی سود سال ۹۸ مقدار تولید بر اساس روند تاریخی شرکت، با توجه به ظرفیت تولید فرض شده است. همچنین در میزان فروش، میزان فروش شرکت بر اساس عملکرد چند ماه اخیر شرکت برآورد گردیده است. شرکت کنسانتره صادراتی خود را بصورت فوب می‌فروشد اما با توجه به به محدودیت‌های جدید در خصوص فروش در داخل بیشتر فروش شرکت داخلی فرض شده است.

نرخ فروش کنسانتره شرکت ۱۶% شمش فولاد خوزستان و گندله ۲۳٫۵% درصد می‌باشد. نرخ شمش ۳،۸۰۰،۰۰۰ تومان برای سال ۹۸ و ۴ میلیون برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده است.

 

تحلیل حساسیت

نسبت‌های مالی شرکت

 

 

نمای تکنیکی توسعه معدنی و صنعتی صبانور (کنور) – تایم فریم روزانه:

در نماد توسعه معدنی و صنعتی صبانور، روند حرکتی یکسال اخیر در یک کانال صعودی محصور شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، کنور برای سومین بار متوالی به سقف کانال ترسیم شده (محدوده ۱٫۱۰۰ تومانی) واکنش نشان داده است. بنابراین تا مادامی که این کانال برقرار باشد، می‌توان در سطوح حمایتی اقدام به خرید نمود و در سقف‌ها برنامه شناسایی سود را در دستور کار قرار داد. لذا معامله‌گرانی که قصد خرید و یا سرمایه‌گذاری به روی این نماد را دارند، می‌توانند محدوده تراکمی ۸۷۴ – ۹۱۶ تومانی را به عنوان نقطه مناسب ورود با رعایت حد ضرر ۸۱۰ تومانی مد نظر داشته باشند. بدیهی است، خرید در نقاط فعلی، ریسک زیادی را به حساب معامله‌گر وارد کند.