تحلیل بنیادی بررسی وضعیت شرکت پالایش نفت تهران

تحلیل بنیادی
بررسی وضعیت شرکت پالایش نفت تهران

معرفی
شرکت پالایش نفت تهران به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در سال ۱۳۷۷ در تهران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۹۱ عرضه اولیه شرکت در بازار فرابورس صورت گرفت و در سال ۱۳۹۵ به بازار دوم بورس منتقل گردید. موضوع فعالیت اصلی به شرح زیر است:
۱٫ احداث، راه¬اندازی و بهره¬برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.
۲٫ دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه از شرکت ملی نقت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده¬های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران و یا هر عرضه¬کننده داخلی و خارجی دیگر.
۳٫ انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده¬های نفتی از قبیل بنرین، نفت سفید، نفت کوره، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده¬های جنبی.
شرکت در گروه “فرآورده¬های نفتی، کک و سوخت هسته¬ای” در بازار بورس طبقه¬بندی گردیده است. با احتساب شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس، در حال حاضر ۱۰ شرکت پالایشی کشور در حوزه پالایش نفت خام فعالیت می نمایند که ب اساس ظرفیت پالایش نفت خام شرکت پالایش نفت تهران در مقام پنجم قرار گرفته است. این شرکت از منظر ضریب پیچیدگی و توسعه واحدهای قرآیندی نیز پس از پالایشگاه شازند امام خمینی اراک در جایگاه دوم قرار می گیرد.

ترکیب فروش شرکت به تفکیک نوع محصولات (بر اساس فروش سال ۹۷)

روند تولید و فروش ماهانه شرکت

شرکت تمامی محصولات خود را به شرکت پالایش پخش می­فروشد.

 

ترکیب بهای تمام شده

مواد مستقیم مصرفی شرکت نفت خام و میعانات گازی است که از شرکت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تامین می‌شود.

 

بررسی عملکرد ترازنامه ای شرکت

دارایی های شرکت طی سال ۹۷ رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. همچنین رشد ۲۰۰ درصدی سود انباشته نهایتا به افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق صاحبان سهام شده است و در کل ساختار سرمایه شرکت رشد داشته است. بدهی های شرکت با توجه به افزایش مقدار تسهیلات دریافتی روند افزایشی داشته و در این سال رشدی ۹۱ درصدی داشته است.

 

روند حاشیه سود شرکت

پیش‌بینی کارشناسی سود

با توجه به اینکه تمامی محصولات پالایش شده به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران فروخته می‌شود شرکت دارای روند تولید و فروش با ثباتی است. تولید و فروش سال ۹۹ برابر با سال ۹۸ در نظر گرفته شده است. نرخ‌های جهانی و کرک اسپرد محصولات اصلی با توجه به قیمت‌ قرارداد‌های آتی محصولات در نظر گرفته شده است.

 

جدول تحلیل حساسیت شرکت به شرح زیر می‌باشد:

(ستون عمودی تغییرات نرخ دلار و ستون افقی تغییرات قیمت نفت می‌باشد)

نمای تکنیکی پالایش نفت تهران (شتران) – تایم فریم روزانه:

 

در نماد پالایش نفت تهران روند حرکتی ۱۶ ماه اخیر، در یک کانال صعودی محصور شده است. برخورد چهار باره نمودار به کف و واکنش دو باره به سقف کانال، نشان از اعتبار مناسب فضای محصور شده دارد. گفتنی است، شتران اخیرا از کف کانال صعودی برگشت زده و انتظار می‌رود با اصلاح‌های مقطعی شاهد پیشروی سهم تا محدوده ۱٫۰۶۰ تومانی باشیم. لازم به ذکر است، در صورتی که شتران موفق به گذر از مقاومت ۱٫۰۶۰ تومانی گردد، در گام بعدی اهداف ۱٫۶۲۰ تومانی را دنبال خواهد کرد. بدیهی است، لمس هدف دوم قیمتی، نیازمند مدت زمان بیشتری خواهد بود. معامله‌گرانی که قصد ورود به این نماد را دارند، باید محدوده ۶۴۰ تومانی را به عنوان حد ضرر برگزینند. به نظر خرید برای هدف اول ریسک به ریوارد جذابی نداشته باشد اما چنانچه اصلاح قیمت رخ دهد، شرایط برای ورود مناسب خواهد شد.