✔ ۱۶ میلیارد دلار !! این سیبل درآمد ارزی از ۳۹ شرکت پتروشیمی ایران است که آمریکا آنرا نشانه گرفته است 👇

۱۶ میلیارد دلار !

این سیبل درآمد ارزی از۳۹ شرکت پتروشیمی ایران است که آمریکا آنرا نشانه گرفته است!

آمریکا بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران و ۳۹ شرکت زیرمجموعه آن و همچنین عاملان فروش این شرکت را به دلیل حمایت مالی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. این اقدام به منظور خشکاندن درآمدهای بخش نظامی ایران انجام شده اما تحلیل‌گران این اقدام را تا حد زیادی نمادین می‌دانند.

مقام‌های ارشد دولت آمریکا این تحریم‌ها را جدیدترین اقدام برای وارد آوردن فشار بر اقتصاد ایران و خشکاندن منابع مالی سپاه توصیف کرده‌اند.

به گفته یک مقام آمریکایی، این تحریم‌ها آثار بسیار گسترده‌ای روی بهبود آتی اقتصاد ایران خواهند داشت. اشخاص آمریکایی در حال حاضر از هر گونه معامله با اقتصاد ایران منع شده‌اند بنابراین تحریم‌های جدید برای شرکت‌ها و افراد غیرآمریکایی موضوعیت دارند.

یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گفت: تحریم‌های جدید تنها اثر اندکی خواهند داشت چون شرکت‌های غیرآمریکایی تا الان هم به دلیل تحریم‌های فعلی از انجام تجارت با بخش پتروشیمی ایران خودداری می‌کردند. اثر این تحریم‌ها، محدود خواهد بود. فکر نمی‌کنم اکثر شرکت‌های چندملیتی بزرگ تعاملی با آنها داشتند.

سوزان ملونی عضو اندیشکده بروکینگز تحریم‌های جدید را اقدامی زائد توصیف کرده که تعمداً با هدف القای این برداشت که تعامل با کل اقتصاد ایران ممنوع است وضع شده‌اند. اثر خالص این اقدام نسبتاً ناچیز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *