✔ من باب عرضه اولیه فردا !!در معارفه فسازان چه گذشت؟ / غلتک‌سازان سپاهان تا پایان سال ۹۸ افزایش سرمایه می‌دهد👇

پیش از آنکه ۲۰ درصد از سهام شرکت غلتک‌سازان سپاهان در روز ۲۸ مرداد برای نخستین بار در بازار سهام عرضه شود جلسه معارفه این شرکت برگزار شد.

روز گذشته ۲۶ مرداد جلسه معارفه شرکت غلتک‌سازان سپاهان که سهامداران عمده آن شرکت چدن‌سازان است در هتل سیمرغ با حضور محمود ذاکر مدیرعامل، محمد منصور زاده نماینده سهامدار عمده، هادی مدینه مدیر مالی، رضا سنگری و وحید شبانی مدیران فروش و فعالان بازار سرمایه برگزار شد تا این شرکت آماده عرضه اولیه ۲۰ درصدی معادل ۷۵ میلیون سهم در روز دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۸ شود.

منصور زاده در این جلسه با اشاره به تجربه موفق عرضه اولیه شرکت چدن سازان طی سال ۹۶ گفت: به عنوان نماینده سهامدار عمده درنظر داریم ۲۰ درصد از سهام شرکت غلتک سازان سپاهان را در بورس عرضه کنیم و با حمایت از این سهم آینده روشنی را برای آن می بینیم.

تاریخچه شرکت از زبان مدیرعامل

ذاکر درخصوص تاریخچه شرکت گفت: غلتک سازان سپاهان به عنوان یک مجموعه تخصصی و کیفی با هدف و ریخته گری قطعات سنگین و فوق سنگین چدنی و فولادی در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع همراه با ۱۷ هزار متر مربع سالن های تولیدی در سال ۸۴ تاسیس شد.با توجه به پروانه بهره برداری، این شرکت می‌تواند سالانه ۱۵ هزار تن انواع قطعات چدنی و فولادی و ۱۲۰ هزار تن شمش فولادی را به روش ریخته گری مداوم تولید کند اما با لحاظ اقدامات صورت گرفته در جهت تامین تجهیزات تولیدی اعم از کوره ها و ملحقات مربوطه، افزایش دیماند برق تا ۲۱ مگاوات و نظایر آن، تولید شمش فولادی تا ظرفیت ۱۴۰ هزار تن میسر است.

وی با اشاره به اینکه این شرکت با ۲۹۸ نیروی انسانی زیرمجموعه ۱۰۰ درصدی چدن سازان محسوب می شود، گفت: با توجه به هدف گذاری افق ۱۴۰۴ مبنی بر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام و تولید ۲۲ میلیون تن طی سال گذشته، این افزایش می تواند برای شرکت ها فرصت یا تهدید باشد که از این لحاظ برای “فسازان” فرصت محسوب می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با افزایش تولید فولاد، مصرف قطعات سنگین نیز افزایش می یابد بطور مثال شرکت هایی همانند فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ذوب آهن اگر بخواهند تولید را افزایش دهند باید قطعات یدکی مصرفی را نیز افزایش دهند که یکی از این قطعات استراتژیک که شرکت های انگشت شماری در دنیا می توانند آن را تولید کنند، پاتیل سرباره است. برای هدف گذاری تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد حدود ۳۰۰۰ تن پاتیل سرباره نیاز است که فرصتی برای “فسازان” بشمار می آید.

انواع محصولات تولیدی اصلی

ذاکر از انواع محصولات تولیدی اصلی به پاتیل سرباره، کوکیل و متعلقات، قطعات فولادی و چدنی رینگی، بیلت و شمش فولادی و قالب‌های بدنه خودرو اشاره کرد و گفت: این شرکت علاوه بر صنعت فولاد به صنایع سیمان، شیمیایی و خودرو نیز ورود کرده که در حوزه قالب بدنه خودرو با گذشت سه سال توانسته در رده نخست تولیدکننده برای شرکت های ایران خودرو و سایپا قرار گیرد به نحوی که ۵۶ تولیدات آنها را دربرمی گیرد.

همکاری با شرکت های مطرح داخلی

وی گفت: این شرکت موفق به ارائه خدمات خاص در قطعه ریزی و جلب اعتماد شرکت‌های مطرح داخلی نظیر فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد آلیاژی ایران، فولاد خوزستان، ماشین سازی اراک، ملی مس، فولاد اسفراین، گروه مپنا، سایپا، ایران خودرو، سیمان فارس و خوزستان، سیمان یاسوج، سیمان فارس شده است.همچنین انواع بیلت از جنس های متنوع و فولادهای کیفی به واحدهای نوردی و ابزار سازی نظیر فولاد کویر کاشان، فولاد آلیاژی اصفهان، فولاد روهینا جنوب، فولاد شاهرود و شرکت‌های دیگری از این دست ارائه و بخشی از شمش های تولیدی به کشورهای ایتالیا، برزیل، ترکیه و روسیه صادر شده است.

پیش بینی ظرفیت تولید و مصرف آهن اسفنجی

مدیرعامل غلتک سازان سپاهان از رسیدن ظرفیت تولید از ۶۰ به ۱۱۷٫۳ هزار تن طی سال های ۹۴ تا ۹۷ خبر داد و گفت: برای سال جاری ظرفیت تولید ۱۴۵ هزار تنی پیش بینی شده که ۱۰ هزارتن بالاتر از پروانه بهره برداری در نظر گرفته شده است.در بودجه سال جاری حدود ۴۵ هزارتن ظرفیت تولید طی ۴ ماهه نخست دیده شده که ۴۳٫۸ هزار تن به دست آمده است. هدف گذاری مصرف آهن اسفنجی نیز برای سال جاری ۶۵ درصد قرار داده شده تا بتوان بهای تمام شده را به شدت کاهش داد.

فرصت ها و تهدیدهای پیش رو

ذاکر در خصوص فرصت ها و تهدیدهای پیش رو گفت: محدود بودن توانایی رقبای داخلی در عرصه قابلیت تولید و فناوری قطعات، انعطاف پذیری نسبتا مناسب در برابر شرایط کاری و صنعتی، نزدیکی و ارتباط با بازارهای هدف داخلی اصلی، امکان افزایش توان تولید و ظرفیت های جدید، امکان بهره مندی از فناوری روز در تولیدات کیفی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا نظیر شرکت های آلیاژی و قطعات پیچیده صنعتی، امکان عقد قراردادها در جهت اخذ نمایندگی؛ تولید تحت لیسانس؛ مشارکت در تولید تفاهم‌نامه در تولید محصولات، کاهش قابل توجه یا تعطیلی واحد های رقیب که منجر به افزایش سهم بازار در برخی قطعات شده و توانایی رقابت با شرکت های بزرگ فولادی به دلیل پایین بودن هزینه های تولید و سربار را می توان در شمار فرصت ها نام برد.

وی از تهدیدهای صنعت فولاد نیز به نامشخص بودن سیاست‌های حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل های انرژی، عدم ثبات در قوانین مالیاتی؛ وارداتی و … از طرف دولت، ایجاد و گسترش واحدهای بزرگ تولید کننده شمش، نوسان قیمت ارز، عدم توازن تولید قراضه در صنعت با احداث کارخانجات ریخته گری و در امتداد آن ایجاد ناهماهنگی بین عرضه و تقاضا و افزایش قیمت قراضه، عدم ثبات در قوانین دولتی که روند خریدهای خارجی را تحت الشعاع قرار می دهد و تحریم صنعت فولاد اشاره کرد.

اهداف و برنامه های آتی

این مقام مسئول درباره اهداف و برنامه های آتی هم گفت: برقراری ارتباط مناسب در جهت صادرات محصولات مختلف و تکمیل سبد محصول، شناسایی و ورود به بازارهای مرتبط با صنعت فولاد و ریخته گری، بهره گیری مناسب از حسن ارتباط با بازارهای هدف داخلی، تدوین برنامه های کاربردی و عملیاتی در جهت کاهش بهای تمام شده محصولات، افزایش ظرفیت و حجم تولید و کاهش هزینه های سربار، بکارگیری دانش روز در تولید و ارتقای کیفی محصولات با ارزش افزوده بالا برای بازارهای داخلی و خارجی، تکمیل زنجیره تولید با نسبت خط نورد میلگرد با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال و تکمیل زنجیره تولید و نصب خط تولید گلوله آسیاب با ظرفیت ۶۰ هزار تن در سال از برنامه های در دستور کار قرار دارد.

مهمترین پروژه های در دست اقدام

ذاکر ادامه داد: راه اندازی کوره ۲۰ تنی در شهریور ماه، راه اندازی کوره ۱۵ تنی ۶ مگاوات از مهرماه، راه اندازی کوره ۱۵ تنی ۶ مگاوات در سال ۹۹، برنامه افزایش ظرفیت تناژ تولید به میزان ۱۷۵ هزار تومان در سال ۹۹ و ۲۲۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰، استقرار استاندارد ۱۷۰۲۵ در آزمایشگاه شرکت و پیاده سازی الزامات لازم جهت اخذ گواهینامه صنعت سبز از معاونت محیط زیست ریاست جمهوری هم از مهمترین پروژه های در دست اقدام است.

وی با توجه به بحران بی آبی و مشکلات شرکت ها برای تامین آب ازعقد تفاهم نامه با آب منطقه ای اصفهان و اخذ آب اختصاصی برای این شرکت خبر داد و گفت: در این راستا، پروژه های زیرساختی سال های آینده تامین شده است.همچنین با تصفیه خانه اصفهان قراردادی منعقد و ۱۰ لیتر بر ثانیه آب خریداری کردیم.

سیاست تقسیم سود

مدینه مدیر مالی درخصوص سیاست تقسیم سود گفت: سیاست تقسیم سود طی سال های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۳۱، ۳۵ و ۵۰ درصد و EPS هر سهم به ترتیب، ۱۱۴، ۲۶۴ و ۸۷۲ ریال بوده است. سیاست شرکت برای تقسیم سود در دوره مالی جاری طبق امیدنامه و برنامه سال گذشته دیده شده است.

وی با اشاره به میزان فروش ۳۶۳ میلیارد تومانی  طی سال گذشته از پیش بینی فروش ۶۲۴ میلیارد تومانی برای سال جاری خبر داد و گفت: در چهار ماهه سال ۹۸ بالغ بر ۱۸۲ میلیارد تومان فروش  داشتیم که معادل ۲۹٫۲ درصد پیش بینی محقق شده است.

برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از سود

شبانی عضو هیات مدیره چدن سازان و مدیر فروش “فسازان” از برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی این شرکت تا پایان سال از محل سود انباشته خبر داد و گفت: شرکت چدن سازان نیز برنامه افزایش سرمایه را در دستور کار دارد./بورس پرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *