✔ بهترین فرصت خرید اوراق مسکن چرا قیمت #تسه کاهش یافته است؟!؟ 👇


مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص کاهش قابل توجه قیمت تسه در مدت اخیر، زمان حاضر را بهترین زمان جهت تهیه اوراق تسهیلات مسکن برای افراد و زوج‌ها دانست.

محمد حسن مرادی درباره علت کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن معروف به “تسه” گفت: قیمت این اوراق به دلیل وقوع دو رویداد مهم در بازار مسکن قابل تحلیل و بررسی است. وی توضیح داد: مهمترین علت کاهش قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن در شرایط فعلی ، جهش قیمت مسکن و به دنبال آن وقوع رکود در بازار معاملات مسکن است. کاهش تقاضا برای خرید مسکن به دنبال افزایش شدید قیمت‌ها و به حاشیه رانده شدن متقاضیان خرید موجب شده بطور طبیعی تقاضا برای دریافت تسهیلات مسکن نیز کاهش یابد و همین موضوع ابتدا منجر به افت تعداد تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن و به تبع آن کاهش میزان خرید اوراق در بازار معاملات اوراق تسهیلات مسکن شده است.

این فعال حوزه مسکن گفت: قیمت اوراق تسهیلات مسکن بطور مستقیم تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا در بازار معاملات این اوراق است. طبیعی است با افزایش تقاضا در بازار معاملات اوراق مسکن در صورتی که عرضه کمتر از تقاضا باشد به دلیل فشار تقاضا برای خرید مسکن و کافی نبودن حجم عرضه، قیمت‌ ها دچار نوسان شده و افزایش یابد. موضوعی که در برخی از مقاطع رونق بازار مسکن و به دنبال افزایش حجم معاملات خرید مسکن و افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات از محل اوراق مشاهده می‌شود.

مشابه این وضعیت در تابستان سال ۹۵ تجربه شد و میانگین قیمت اوراق در مرداد ماه این سال به مرز ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر فقره از اوراق رسید. مرادی افزود: این در حالی است که در شرایط رکود بازار مسکن و به دنبال کاهش حجم تقاضا برای خرید و دریافت تسهیلات خرید مسکن، شرایط در بازار معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز کاملا متفاوت خواهد بود. به این معنا که همزمان با کاهش تعداد معاملات خرید مسکن تعداد تسهیلات دریافتی برای خرید مسکن و در نتیجه تعداد تقاضا برای خرید اوراق به منظور قرار گرفتن متقاضیان در فهرست مشمولان دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز کاهش می‌ یابد.

وی با اشاره به کاهش شدید تعداد معاملات خرید مسکن در مقطع زمانی حاضر و افزایش عمق و شدت رکود در بازار معاملات واحد‌های مسکونی شهر تهران، یکی از مهمترین دلایل سقوط قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۳۰ هزار تومان در هفته‌های اخیر را همین عامل عنوان کرد.این در حالی است که میزان عرضه اوراق تسهیلات خرید مسکن در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. علت این موضوع افزایش حجم عرضه اوراق موجود در بازار و عدم تبدیل بخش قابل توجهی از آن‌ها به تسهیلات خرید مسکن به دلیل شرایط رکودی حاکم بر بازار مسکن و کاهش تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید آپارتمان از محل اوراق است.

مدیر امور طرح وبرنامه بانک مسکن با بیان اینکه شرایط فعلی به لحاظ قیمت اوراق تسهیلات مسکن شرایطی بی‌سابقه بوده و تاکنون قیمت اوراق به این میزان ریزش نداشته است، مقطع زمانی حاضر را بهترین فرصت برای خرید اوراق به منظور دریافت تسهیلات خرید مسکن برای متقاضیان مصرفی اعلام کرد. مرادی گفت: هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن در مقطع زمانی حاضر چه برای متقاضیان انفرادی تسهیلات مسکن از محل اوراق و چه برای زوجین نسبت به گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته، بنابراین اگر چه به دلیل جهش قیمت مسکن سطح پوشش دهی تسهیلات نسبت به گذشته کاهش یافته اما به دلیل کاهش قیمت اوراق، متقاضیانی که در شرایط فعلی قصد خرید مسکن با تسهیلات بانکی دارند می‌توانند با هزینه کمتری نسبت به گذشته به این تسهیلات دسترسی داشته باشند./باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *