✔✔تحلیل جامع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با نماد #کچاد 👇👇 #تحلیل_بنیادی #تحلیل_تکنیکال

معرفی

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خردادماه ۱۳۷۱ در دفتر ثبت شرکت‌های شهرستان یزد به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت عبارتست از: اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن و تولید گندله، تولید سنگ آهن تولید محصولات فولادی، نصب و راه‌اندازی و نگهداری و تعمیرات و بازرسی فنی سرویس تجهیزات و ماشین آلات شرکت.

 

سرمایه و ترکیب سهامداران

آخرین سرمایه ثبت شده شرکت ۳۳،۵۰۰ میلیارد ریال می‌باشد که در سال ۹۵ به ثبت رسیده است. همچنین مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه سال ۹۷ افزایش سرمایه ۳۱ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را به تصویب رسانیده است. شایان ذکر است باتوجه به عدم ثبت افزایش سرمایه تا مجمع سالانه به حق تقدم‌های صادر شده سود عملکرد سال ۹۷ تعلق نخواهد گرفت.

 

آخرین ترکیب سهامداران

مقایسه ظرفیت اسمی سال ۹۷ با سال ۹۸

در اواخر سال ۹۷ واحد احیاء مستقیم با ظرفیت سالانه ۱،۵۵۰،۰۰۰ تن آهن اسفنجی به بهره‌برداری رسیده است. با راه‌اندازی این واحد، شرکت دیگر نیازی به خرید آهن اسفنجی برای خط تولید فولادسازی خود در سال ۹۸ نخواهد داشت و حاشیه سود ناخالص شرکت نیز افزایش خواهد یافت. همچنین آهن اسفنجی مازاد بر نیاز واحد فولادسازی در بازار عرضه خواهد شد.

مهمترین طرح‌های آتی در بلندمدت

۱-طرح احداث دو واحد نورد به ظرفیت سالانه ۲/۱ میلیون تن میلگرد

۲-احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت تولید ۴ میلیون تن در مجتمع صنعتی چادرملو

۳-انجام اکتشاف مقدماتی، تفصیلی و آماده‌سازی آنومالی D19 برای دستیابی به توده معدنی سنگ آهن

 

سرمایه گذاری‌ها

پیش‌بینی می‌شود سود سرمایه گذاری‌های شرکت از محل دو شرکت آهن و فولاد ارفع و آهن و فولاد غدیر ایرانیان سالانه به ۴۰۰میلیارد تومان برسد.

ترکیب مبلغ فروش

در سال ۹۷ سه محصول قابل فروش اصلی شرکت کنسانتره، گندله و فولاد بوده است. در سال ۹۸ با راه‌اندازی واحد احیاء بخش زیادی از گندله تولیدی به این واحد ارسال و برای تولید آهن اسفنجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بخش اصلی‌ آهن اسفنجی تولیدی در واحد فولادسازی استفاده خواهد شد و مازاد بر آن در بازار به فروش خواهد رسید.

ترکیب بهای تمام شده

در سال ۹۷ بیش از نیمی از بهای تمام شده بابت استخراج سنگ آهن و خرید آهن اسفنجی مورد استفاده در واحد فولاد‌سازی شده بوده است با راه‌اندازی واحد احیاء مستقیم در سال ۹۸ خرید آهن اسفنجی از هزینه تهیه مواد حذف خواهد شد و حاشیه سود ناخالص شرکت نیز افزایش خواهد یافت. در سال ۹۸ بخش اصلی بهای تمام شده سربار خواهد بود. بخش اصلی هزینه‌های سربار نیز مربوط به بهره مالکانه پرداختی می‌باشد.

مفروضات سود کارشناسی ۹۸

مقدار تولید کنسانتره کنسانتره تر ۹،۵۰۰،۰۰۰ تن، نرخ ریالی شمش فخوز ۳۸ هزار ریال، ضریب قیمت سنگ آهن ۱۵درصد، ضریب قیمت گندله ۵/۲۲ درصد، ضریب قیمت آهن اسفنجی ۵۵ درصد، نرخ خرید الکترود ۲۰ دلار و نرخ دلار ۱۰ هزار تومان، افزایش دستمزد ۲۵ درصد و تورم انرژی برای کل مجتمع ۵۰ درصد.

تحلیل حساسیت

فرصتهای آتی

عدم تاثیر پذیری مستقیم از تحریمها (کل فروش داخلی)

تاثیر پذیری بسیار پایین از افزایش نرخ حاملهای انرژی

عدم تاثیرپذیری از افزایش نرخ حمل و نقل (هزینه های حمل سنگ آهن بر عهده فولاد سازان می‌باشد)

 

ریسکهای آتی

کاهش ذخایر و عیار معدن فعلی

افزایش هزینه های استخراج معدن فعلی

ریسک کاهش تولید یا نیاز به خرید مواد معدنی برای سالهای آتی تا زمان راه اندازی معدن آنومالی D19

ریسک تغییر نرخ بهره مالکانه

تاثیر پذیری واحد فولاد سازی به دلیل رکود داخلی

عدم داشتن مزیت صادرات محصولات به دلیل موقعیت جغرافیایی و هزینه های حمل بالا

تحلیل تکنیکال معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) تایم فریم روزانه

در نماد کچاد روند حرکتی سهم در بازه زمانی ۳ سال اخیر با دو باند اصلی و ۳ باند فرعی کانالیزه شده و موج شماری کاملی به روی نمودار انجام شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، موج ]۴[ اصلاحی کچاد در روزهای ابتدایی اسفندماه خاتمه یافته و این سهم وارد موج ]۵[ افزایشی خود شده است. با توجه به اینکه کچاد اخیرا موفق شده وارد کانال چهارم صعودی خود گردد، انتظار می‌رود رشد قیمت سهم در میان مدت تا سقف کانال مذکور (محدوده ۶٫۷۰۰ ریالی) ادامه داشته باشد. گفتنی است، محدوده ۵٫۱۵۰ – ۵٫۱۶۰ ریالی برابر با سقف مهرماه، مهمترین مقاومت پیش‌ روی کچاد می‌باشد و با توجه به وضعیت بنیادی، به نظر هدف قیمت پیش‌بینی شده، در میان مدت در دسترس باشد. محدوده ۳٫۹۰۰ ریالی برابر با موج (۲) اصلاحی، حد ضرر معامله‌گرانی است که قصد ورود به این سهم را دارند.

 

واحد تحلیل کارگزاری بورس بیمه ایران

تحلیلگر: محمدداود فصاحت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *