✔گزارش مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی غدیر با نماد شغدیر👇

شرکت پتروشیمی غدیر

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت پتروشیمی غدیر با حضور بیش  از ۷۹ درصد از سهامداران و با ریاست آقای خالق در سالن همایش‌های تلاش برگزار شد. در ابتدای مجمع آقای نام نیک مدیرعامل شرکت به ارائه گزارش هیئت مدیره پرداختند که مهمترین بخش‌های آن به شرح زیر می‌باشد:

شرکت پتروشیمی غدیر با ظرفیت ۱۵۰هزار تن VCM و ۱۲۰هزار تن PVC در سال ۱۳۸۸ به بهره‌برداری رسیده است. تکنولوژی شرکت از BFGOODRICH آمریکا و MITSUI ژاپن می‌باشد. خوراک دریافتی شرکت اتیلن می‌باشد که از خط اتیلن غرب، پتروشیمی مارون و سایر شرکت‌های پتروشیمی تامین می‌شود. همچنین کلر به عنوان مواد مصرفی دیگر از شرکت پتروشیمی اروند تامین می‌شود.

ظرفیت اسمی تولید PVC در خاورمیانه ۲۹/۱ میلیون تن و ظرفیت اسمی ایران در مجموع ۴ شرکت پتروشیمی اروند، پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی غدیر و پتروشیمی آبادان  ۷۴۵ هزار تن می‌باشد. شرکت پتروشیمی غدیر با ظرفیت اسمی ۱۲۰ هزار تن سومین تولیدکننده این محصول محسوب می‌گردد.

میزان تولید شرکت در سال ۹۷ با ۸ درصد کاهش ۱۱۲ هزار تن بوده است. کمبود کلر در کشور باعث شده است که تولید VCM شرکت کمتر از ظرفیت اسمی و کمتر از میزان مورد نیاز PVC بوده و مجبور به خرید EDC و VCM مورد نیاز خود برای خط تولید PVC می‌باشد.

میزان فروش شرکت در سال گذشته ۱۱۰ هزار تن بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰ درصد کاهش داشته است. نزدیک به ۵۶ درصد از فروش شرکت داخلی و ۴۴ درصد از فروش شرکت صادراتی می‌باشد. مهمترین بازارهای صادراتی شرکت به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، هندوستان و ترکیه از مهمترین بازارهای صادراتی می‌باشد. شرکت درنظر دارد آفریقا و قطر را نیز به بازارهای صادراتی خود اضافه نماید.

مبلغ فروش شرکت در سال مالی گذشته با رشد ۵۳ درصدی ۶۳۷ میلیارد تومان بوده است. همچنین سود خالص شرکت در این دوره ۱۱۲ میلیارد تومان (۸۶۳ ریال به ازای هر سهم) بوده است که از رشد ۵۳۷ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

یکی از مهمترین مشکلات شرکت در سال گذشته تامین کاتالیست مصرفی بوده است، در سال گذشته از طریق شرکت‌های دانش بنیان داخلی کاتالیست EHP و کاتالیست Term – N – Ator تامین شد. همچنین ۲۵ تن کاتالیست oxy از شرکت کلارینت آلمان خریداری شد و در سال ۹۸ از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت.

باتوجه به کمبود کلر در کشور و نیاز این شرکت طرح تولید کلر به ظرفیت ۹۰ هزار تن در سال در حال مطالعه می‌باشد که در صورت توجیه اقتصادی آن وارد فاز اجرایی خواهد شد.

در مجمع نسبت‌های تبدیل مواد در فرآیند تولید مورد سوال سهامداران قرار گرفت که پاسخ شرکت بدین شرح بود:

از ترکیب کلر و اتیلن محصول میانی EDC تولید می‌شود. هر ۱ واحد اتیلن به ۴۶/۰ واحد EDC تبدیل می‌شود. ۲۴/۱ واحد EDC  به ۱ واحد  VCM  تبدیل می‌شود و نسبت تبدیل VCM به PVC  در حدود ۱ می‌باشد.

در پایان مجمع تقسیم سود ۷۰۰ ریالی به ازای هر سهم را مصوب نمود. حق حضور اعضای هیئت مدیره ماهانه ۵/۱۷ میلیون ریال ناخالص و پاداشی برای هیئت مدیره تعیین نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *