✔وزیر اقتصاد از آزادسازی سهام عدالت برای سال نو خبر داد. جزئیاتی از نحوه آزادسازی و ارزش واقعی سهام عدالت 👇👇

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی:

تلاش داریم تا سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم تا آن را اگر دوست دارند بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند.

ارزش سهام عدالت هر نفر چقدر است؟

پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی: ارزش سهام عدالت در بازار حدود ۲٫۵ میلیون تومان است گفت:یک خانوار ۵ نفره عضو کمیته امداد و با درآمد پایین از طریق سهام عدالت دارای دارایی ۱۲٫۵ میلیون تومانی است.
وی افزود:برای نخستین بار سود قانونی به سهام عدالت پرداخت شده و برای خانوار ۵ نفره ۷۵۰ هزار تومان سود سهام عدالت پرداخت گردیده است. این در حالی بود که فرصت ۸ ماهه شرکت های سرمایه پذیر برای پرداخت سود هنوز به پایان نرسیده است.

جزئیاتی از نحوه آزادسازی سهام عدالت

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه(سمات) پیرامون آخرین اقدامات برای آزاد‌سازی سهام عدالت گفت: در حالی طی ۱۲ سال اخیر در مورد سهام عدالت نظر داده شده که اکنون باید کاری عملیاتی برای آن کرد. بر اساس لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده، آزاد‌سازی سهام عدالت از طریق حذف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بازار سرمایه انجام خواهد شد. حسین فهیمی افزود: بر این اساس بین ۶ تا ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله تخصصی ایجاد می‌شود که سمات بر مبنای این فرآیند اقدام به تست و توسعه بستر الکترونیکی کرده که مشمولان سهام عدالت بتوانند از طریق سامانه سجام خدمات مورد‌نظر خود را دریافت کنند.
بنابراین سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت خواهد بود. وی با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی متولی دریافت و تسهیل اطلاعات صحیح مشمولان سهام عدالت است، عنوان کرد: درخصوص سهام عدالت مشکل دریافت اطلاعات ناسالم یا به اصطلاح ناپاک را نخواهیم داشت، زیرا هم‌اکنون حساب‌های بانکی و هویت مشمولان این سهام مشخص بوده و از این‌رو در انتقال اطلاعات از سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سپرده‌گذاری مسیر آسان‌تری خواهیم داشت. خصوصی‌سازی، اما باید این اطلاعات را در سمات ثبت کند تا به این ترتیب سهام عدالت آماده معامله شده و فعالیت‌های پس از معامله و رجیستری آن عملیاتی شود.
فهیمی پیرامون اینکه چرا سهام عدالت بدون واسطه به مردم واگذار نمی‌شود، گفت: درصد قابل توجهی از مشمولان سهام عدالت شامل افراد حرفه‌ای بازار سرمایه یا کسانی که قادر به تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها باشند، نمی‌شوند. بهترین گزینه در این زمینه سبدی از سهام شرکت‌هایی است که روی آن واحدهای سرمایه‌گذاری را ایجاد و مدیران حرفه‌ای تحت نظارت سازمان بورس آن را مدیریت کنند. وی ادامه داد: سهام عدالت از دو بخش مختلف شامل ساماندهی سهام عدالت و اینکه چه کسانی و به چه میزان و از سهام چه شرکت‌هایی به‌عنوان سهامدار شناخته می‌شوند تشکیل می‌شود که نظارت بر این فرایند در صلاحیت سازمان خصوصی‌سازی است. سمات اما مامور آزاد‌سازی سهام عدالت از طریق دریافت اطلاعات شفاف و درست است تا بتوان این سهام را قابل معامله کرد. سهام عدالت مشمولان در واقع داخل واحدهای سرمایه‌گذاری یا به اصطلاح یونیت‌ها خواهد بود و طبیعی است که در صورت فروش سهام عدالت این واحدها را نیز از دست خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *