✔هشت ایده وارن بافت(موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم) برای سرمایه گذاران مبتدی👇👇 #آموزش

وارن بافت کارآفرین، سرمایه گذار، بازرگان و نیکوکار آمریکایی است، که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود.

هشت ایده وارن بافت برای سرمایه گذاران مبتدی

۱- سرمایه‌گذار روزانه نباشید.
بافت به خرید سهام و نگه‌داری آن برای چند دهه اعتقاد دارد. دو فکر اصلی در اینجا مطرح است: ۱) اگر شما سهمی را باقیمتی کمتر از ارزش واقعی آن خریداری کرده باشید، سرانجام به سوددهی می‌رسد. ۲) اگر در یک کسب‌وکار عالی سرمایه‌گذاری کرده باشید، بعد از مدتی به سوددهی می‌رسد. بنابراین یک سرمایه‌گذار صبور نهایتاً با نگه‌داری سهام در دراز مدت به سود بالایی می‌رسد.او همچنین معتقد است خریدوفروش سهام به‌صورت کوتاه‌مدت موجب می‌شود بخش عظیمی از سود به‌عنوان کمیسیون و مالیات از حساب شما کسر شود. پس بهترین کار نگه‌داری سهام برای مدت طولانی است.
۲- ابتدا در تواناهایی خود سرمایه‌گذاری کنید.
بهترین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در توانایی‌های خودتان است. هر آنچه می‌توانید انجام دهید که توانایی خود و یا شغل خود را گسترش دهید. ازآنجایی‌که بیشتر مردم تمایل دارند تا درآمد اصلی آن‌ها از شغلی غیر از سرمایه‌گذاری در بورس تأمین شود، وارن بافت به گسترش توانایی‌های افراد تأکید می‌کند.
۳- به خودتان به‌عنوان یک سرمایه‌گذار موفق اعتماد داشته باشید.
ازنظر بافت، سخت‌ترین کار این است که به تصمیمات سرمایه‌گذاری خود اعتماد کنید. برای موفق شدن، شما احتیاج دارید به ترس‌هایتان غلبه کنید و به حرف‌های دیگران توجه نکنید.
۴- تنها جایی سرمایه‌گذاری کنید که از وضعیت شرکت و حوزه‌ی کاری آن‌ها اطلاعات کافی دارید.
وارن بافت می‌گوید مردم اغلب یا بیش‌ازاندازه قبل از سرمایه‌گذاری فکر می‌کنند و یا آن‌چنان‌که باید فکر نمی‌کنند. او می‌گوید هیچ‌وقت در حوزه‌ای که آن را متوجه نمی‌شوید سرمایه‌گذاری نکنید. او می‌گوید چنانچه توانستید حوزه‌ی کاری یک شرکت را در ۱۰ دقیقه متوجه شوید، می‌توانید آن شرکت را به‌عنوان هدف سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. در غیر این صورت بهتر است که شرکت دیگری را انتخاب کنید.

۵- مطمئن شوید که اخبار موثق را دنبال می‌کنید.
یکی از راه های موفقیت، توجه نکردن به‌ تمامی تیترهای خبری است. بافت به قانون ۱-۹۹ معتقد است. او می‌گوید اگر سهام شرکتی باسابقه‌ی ۱۰۰ ساله دچار کاهش ارزش ۱۰ درصد شود، نباید سریعاً به این خبر واکنش نشان داد. زیرا این شرکت توانایی جبران ضرر وارده را دارد.
۶- خرید سهام یک شرکت به معنی خرید بخشی از یک کسب‌وکار است.
تصور کنید که صاحب یک سوپرمارکت هستید و برای رونق بخشیدن به کسب‌وکار خود باید به تمام قیمت‌ها، محصولات و همسایگان خود توجه کنید. خریدن سهام یک شرکت نیز به‌منزله خرید بخشی از کسب‌وکار است، پس باید به تمام جوانب این کسب‌وکار فکر کنید.
۷- از اشتباهاتتان درس بگیرید و به جلو حرکت کنید.
شاید شگفت‌زده شوید وقتی بدانید که حتی وارن بافت هم اشتباهات بزرگی را مرتکب شده است، اما او معتقد است که از تمام اشتباهات می‌توان درس گرفت. بافت می‌گوید فهرستی از اشتباهات خود تهیه کنید تا مطمئن شوید که دوباره آن‌ها را تکرار نمی‌کنید.
۸- تنوع بخشی همواره ایده‌ی خوبی نیست.
برخی از سرمایه‌گذاران همواره به اهمیت تنوع بخشی در سرمایه‌گذاری اشاره می‌کنند درحالی‌که وارن بافت با این عقیده مخالف است. تنوع بخشی و ایجاد گوناگونی در سرمایه‌گذاری ازنظر بافت مختص افرادی است که تجربه کافی در سرمایه‌گذاری ندارند. سرمایه‌گذاران باتجربه معمولاً بر مبنای افق زمانی درازمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران مبتدی به‌منظور جلوگیری از ضرر، در کمپانی‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند. ولی این امر موجب می‌شود تا نتوانند بر روی عملکرد تمامی شرکت ها نظارت و توجه کافی را داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *