✔نقش تثبیتی بازارهای جهانی بر قیمت شاخص سازها / نمادهای دلاری امروز هم شاخص بورس را سبزپوش کردند…

داد و ستدهای بازار سرمایه، امروز در حالی آغاز شد که وضعیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی تقریبا حاکی از آرامش این بازارها و نبود سمت سویی خاص در نوسان‌ها بوده است. در این روز نمادهای دلاری که حالا چند روزی است وضعیت بهتری را نسبت به قبل سپری می کنند دوباره سبزپوش شدند و باز هم نقشی مثبت در حرکت شاخص‌های بورس و فرابورس ایفا کنند.

معاملات امروز در حالی سپری شد که وضعیت شاخص دلار نسبت به روز قبل وضعیت بهتری داشت. این شاخص که قدرت دلار را در مقابل شش ارز قدرتمند دیگر می‌سنجد، با فراز و فرودهای خودهمواره توانسته نقشی موثر در قیمت کامادیتی‌ها بازی کند. اما آنچه که امروز می تواند برای بازار داخلی ما جالب توجه باشد این است که صعود شاخص یاد شده امروز نتوانست همچون بیشتر روزهای دیگر نقشی منفی بر معاملات محصولات پتروپالایشی یا فلزی معدنی در تالار معاملات بازارهای جهانی داشته باشد. دلیل این امر را می‌توان در سیاست‌ها و سخنان حمایتی یافت که مقامات کشورهای موثر در صحنه اقتصاد جهانی ایراد کرده‌اند. همان طور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد، چین که به عنوان دومین اقتصاد دنیا هم اکنون روزهای خوبی را سپری نمیکند بر آن شده تا کاهش صادرات خود را از طریق سیاست‌های پولی و معافیت‌های مالیاتی جبران کند. همین امر باعث شد تا امروز عدم اطمینان شکل گرفته در میان معامله گران چینی کاهش یابد و نقشی حمایتی در بازار محصولات فلزی و پتروشیمی بازی کند و باعث نشود تا تقویت شاخص دلار نقشی منفی را در افت قیمت این محصولات ایفا کند؛ عاملی که بدون هیچ شکی تاثیری مثبت بر قیمت نمادهای مستقر در گروه‌های فلزات اساسی و کانه‌های فلزی خواهد داشت و می‌تواند جهت‌گیری امروز قیمت‌ها در نمادهای دلاری را توضیح دهد.

 

سبزپوشی پالایشی‌ها امروز هم تکرار شد

می‌توان گفت که نمادهای پتروپالایشی امروز بیشترین سهم را در رشد نماگر اصلی بازار داشتند. این نمادها که حالا با گذراندن روزهای تاریک افت قیمت نفت در ماه‌های اخیر کاهش بسیاری را تجربه کرده بودند، در این روزها و پس از پشت سر گذاشتن روزهای رو به رشد قیمت جهانی نفت و وضعیت نسبتاً مناسب محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی حالا جانی تازه گرفته‌اند و روزهای خوبی را پشت سر می‌گذارند. معاملات این نمادها امروز درحالی آغاز شد که نمادهایی همچون «شپنا» و «شاوان» برای دقایقی در سقف قیمت روزانه معامله شدند و توانستند بازده خوب را برای سهامداران خود به ارمغان بیاورند. این رشد اگرچه در ادامه معاملات با این قدرت تداوم نیافت اما کاهش قیمت این نمادها از سقف قیمت روزانه هم آنچنان نبود که معاملات آنها را به محدوده قرمز رنگ تابلو بکشاند. در میان این نمادها «شبریز» که کل روز را با صف خرید سپری کرد، از همه پرطرفدارتر بود. این نماد که میانگین معاملات ماهانه آن از دو میلون ۶۰۰ هزار سهم  فراتر نمی‌رود، داد و ستدهای خود را امروز در حالی به پایان برد که چهار میلیون  و ۷۵۳ هزار سهم به ارزش هفت میلیارد و ۶۴۵ میلیون تومان در آن معامله شد. گفتنی است ارزش معاملات گروه فراوده های نفتی در روز جاری ۴۱ میلیارد و ۷۱۳ میلیون تومان و ارزش معاملات گروه شیمیایی ۵۸ میلیارد و ۷۱۷ میلیون تومان بوده است.

بانکی‌ها همچنان صدرنشین در ارزش معاملات

معاملات نمادهای مستقر در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز درحالی پایان یافت که این نمادها همچنان بیشترین ارزش را در معاملات امروز بورس تهران داشتند. بانکی‌ها که تمامی ماه‌‌های گذشته را با دلگرم شدن سهامداران به روشن شدن چند و چون دارایی‌های ارزی و تعیین و تکلیف وضعیت نمادهای مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت گذرانده بودند، در شرایطی داد و ستدها در این روزها را سپری می کنند که دیگر همچون هفته‌های گذشته خبری از صف خریدهای سنگین در نمادهای سنگین وزن این گروه همچون «وبملت» و «وتجارت» نیست. معاملات نمادهای نامدار این گروه امروز در حالی با آرامش و به دور از هیاهو طی شد که نمادهای کوچکتری همچون «وپست»، «وپارس» و «وسینا» توانستند با رشدی پنج درصدی بیشتر ساعات روز را به صف خرید بگذرانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *