✔مروری بر تغییرات هفتگی قیمتها در بازارهای جهانی 👇

بازارهای جهانی

بازارهای جهانی مدتی است که شرایط چندان مساعدی ندارد. ۲ عامل کُند شدن رشد اقتصاد جهانی و تداوم جنگ‌ تجاری میان آمریکا و چین موجب افت قیمت‌ها شده است. تعرفه‌های تجاری ترامپ در ابتدا نقش چماق داشتند تا دیگر کشورها موانع تجاری خود را بردارند اما آن‌ها به طور فزاینده‌ای نقش دائمی به خود گرفتند تا اقتصاد آمریکا را در برابر واردات محافظت کنند. ترامپ در حالی به روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه وضع نموده که احتمالا دامنه این تعرفه‌ها گسترده‌تر شود. از طرف دیگر ترامپ اعلام کرده که درحال بررسی وضع کردن تعرفه‌های جدید بر روی بازار اتومبیل اروپا است. طبیعتا افزایش تعرفه‌ها عواقب بزرگی برای اقتصاد دنیا خواهد داشت. قرار گرفتن نام شرکت هوآوی و چند شرکت چینی دیگر در فهرست سیاه تجاری آمریکا که نشان دهنده دور جدید تقابل تجاری و تکنولوژیک میان آمریکا و چین است و همچنین افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا موجب شده تا قیمت‌ها در طی روزهای اخیر به شدت کاهش یابد.

 

نفت

در حالی خبر انفجار بغداد در روزهای ابتدایی هفته موجب نوسان مثبت در شاخص‌های نفتی شد که افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام آمریکا قیمت‌ها را طی روزهای پایانی هفته به شدت کاهش داد. نگرانی‌ها از جنگ تجاری موجب شده تا ترس از ایجاد اختلال در عرضه نفت به دلیل تنش در منطقه خاورمیانه و همچنین وضعیت رو به وخامت ونزوئلا تا حدی به فراموشی سپرده شود. افت قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنین انگیزه بیشتری به اوپک و متحدانش برای تمدید توافق کاهش تولید بعد از ماه ژوئن خواهد داد. تاکایوکی نوگامی، اقتصاددان ارشد شرکت ملی نفت، گاز و فلزات ژاپن گفت: «احساس کاهشی در بازار نفت در حال تقویت شدن است و علت عمده آن تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین است.» بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به ۵۹ دلار و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت به ۶۹ دلار و ۲۰ سنت رسیده است. خبر کاهش ۵ حلقه‌ای تعداد چاه‌های نفت آمریکا تا حدودی از شتاب افت قیمت‌ها کاست. به نظر در کوتاه مدت یک افت دیگر در شاخص‌ها نفتی داشته باشیم.

 

فولاد – سنگ‌آهن

* موجودی انبارهای سنگ‌آهن ۴۴ بندر وارداتی چین طی هفته گذشته به ۱۳۲٫۷ میلیون تن رسیده که افت ۶/۸ درصدی نسبت به ۲ هفته اخیر را نشان می‌دهد. تقاضای سنگ‌آهن چین در سطح مناسبی قرار داشته و همین عامل سبب رشد قیمت این کالا شده است.

* با وجود رشد ۱۳ درصدی تولید فولاد چین در ماه گذشته (آوریل ۲۰۱۹) و رشد ۱۰ درصدی در مجموع سال ۲۰۱۹ تا به امروز، موجودی انبارهای بیلت تانگشان چین همچنان نزولی است و طی ۲ ماه اخیر، ۶۷ درصد کاهش داشته است. این موضوع همزمان با ورود قیمت سنگ‌آهن چین به کانال ۱۰۰ دلاری مانعی برای افت قیمت فولاد بوده است.

 

فلزات رنگین

در فلزات رنگین سریال افت قیمت‌ها ادامه دارد؛ بطوریکه طی روزهای اخیر شاهد سقوط مس به کانال ۵ هزار دلاری بودیم. روی نیز کانال ۲٫۶۰۰ دلاری را از دست داد و ۲ فلز آلومینیوم و سرب در مرز کانال ۱٫۸۰۰ دلاری معامله ‌می‌شوند. شدت گرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین و رشد شاخص دلار سبب فشار به قیمت فلزات شده است. به لحاظ تکنیکی، فلز روی با از دست دادن سطح ۲٫۶۸۰ دلاری، به سمت سطوح حمایتی ۲٫۴۵۰ و ۲٫۳۰۰ دلاری حرکت می‌کند. در مس محدوده ۵٫۸۰۰ دلاری حمایت مهمی است که اگر از دست برود، نزول بیشتر این فلز تا قیمت‌های ۵٫۲۶۰ دلاری را رقم خواهد زد. با این حال بانک گولدمن ساکس آمریکا طی گزارشی به مشتریان خود توصیه به خرید کامودیتی کرد. طبق نظر این بانک، واکنش بازار به اثرات جنگ تجاری و کاهش قیمت‌ها در هفته گذشته بیش از حد بوده و قیمت‌ها را برای ورود سرمایه گذاران جدید، جذاب کرده است. این بانک اعتقاد دارد آمریکا و چین نهایتا در نیمه دوم سال به توافق تجاری می‌رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *