✔مروری بر بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت👇

 

بازارهای جهانی هفته نسبتا آرام و کم نوسانی را پشت سر گذاشتند و این در شرایطی است که طی هفته‌های گذشته، کاهش محسوسی در قیمت‌ها رخ داده بود. یکی از دلایل توقف افت قیمت‌ها انتشار آمار چین بود. بر اساس این گزارش، گمرک چین اعلام کرد که میزان مازاد تجاری این کشور در ماه may فراتر از پیش‌بینی تحلیل‌گران بوده است. مازاد تجاری چین در ماه گذشته میلادی به ۴۱٫۶۵ میلیارد دلار رسیده که بیش از دو برابر تخمین ۲۰/۵ میلیارد دلاری است. این آمار همچنین نشان داد که صادرات چین در مدت زمانی مشابه به طور غیر منتظره‌ای رشد کرده اما وضعیت واردات به خاک چین اوضاع چندان مناسبی نداشته است.

در حدود ۱۰ روز قبل استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در صورتی که مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن به صورت مطلوب پیشروی نکند، این کشور آماده اعمال مجازات تعرفه‌ای بیشتر بر روی کالاهای چینی است. وی همچنین افزود که اقدامات بیشتری از جانب چین نیاز است تا از تعرفه‌های بیشتر جلوگیری به عمل آید. احتمال می‌رود در ادامه ماه جاری میلادی روسای جمهور چین و آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ژاپن دیدار کرده و در مورد مناقشات تجاری دو کشور به گفتگو بنشینند.

آقای یی‌گانگ مدیر بانک خلق چین هفته گذشته اعلام کرد در صورت وخیم شدن اوضاع جنگ تجاری با آمریکا، جا برای تطبیق سیاست‌های مالی بیشتر وجود دارد. بر اساس آمار منتشر شده توسط گمرک چین، مازاد تجاری این کشور با ایالات متحده از ۲۱/۰۱ میلیارد دلار به ۲۶/۸۹ میلیارد دلار رسیده است. لازم به ذکر است مناقشات تجاری بین دو کشور و عدم تعادل در حجم صادرات و واردات جرقه اصلی جنگ تجاری را روشن کرد.

 

از طرف دیگر مقامات چینی از دولت هند خواسته‌اند تا دست به دست هم داده و در راستای بی‌اثر کردن تاثیرات سیاست‌های تجاری یک جانبه و حمایتگرانه آمریکا قدم بردارند. ژانگ هانهوی معاون وزارت امور خارجه چین گفته‌ است: اختلافات تجاری بین چین و آمریکا و شرایط مشابهی که بین هند و آمریکا به وجود آمده است می‌تواند موضوع مهمی برای مذاکرات بین چین و هند که هر دو مورد زورگویی آمریکا قرار گرفته‌اند، تبدیل شود. به نظر آتش جنگ تجاری آغاز شده به این سادگی‌ها خاموش نمی‌شود.

 

نفت

در حالی به دنبال تضعیف چشم انداز تقاضا برای نفت و افزایش ذخایر آمریکا، قیمت نفت اندکی کاهش یافته بود که خبر حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان موجب ترمیم و برگشت قیمت‌ها شد. تام اوسالیوان، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «اکنون به نظر می‌رسد که حوادث رخ داده در خلیج فارس جنبه کاملا نظامی به خود گرفته و ما منتظریم واکنش ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا و دیگر نیروهای نظامی حاضر در منطقه را ببینیم.»

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی‌اش از رشد تقاضا برای نفت و تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۹ را کاهش داد. بر این اساس پیش‌بینی شده که رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی به ۱٫۲۲ میلیون بشکه در روز برسد که ۱۶۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی قبلی این نهاد است. همچنین پیش‌بینی شده که تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۹ به ۱۲٫۳۲ میلیون بشکه برسد که ۱۴۰ هزار بشکه کمتر از پیش بینی ماه may دولت آمریکاست. افزایش غیر منتظره حجم ذخایر نفت خام آمریکا نیز دیگر عاملی بود که موجب تضعیف قیمت نفت شد.

بانک ای ان زد در یادداشتی نوشت: «سرمایه‌گذاران نگران افزایش اخیر میزان ذخایر نفت خام آمریکا هستند.» آمارهای انستیتوی نفت آمریکا نشان داد که میزان ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۷ ژوئن به ۴۸۲/۸ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی که است که تحلیلگران انتظار کاهش ۴۸۱ هزار بشکه‌ای ذخایر را داشتند.

 

فلزات رنگین

در فلزات رنگین شاهد روند نوسانی قیمت‌ها هستیم. البته امیدواری‌هایی به توقف افت قیمت مس وجود دارد؛ چراکه گمرک چین می‌گوید واردات کنسانتره مس این کشور در ماه گذشته ۱/۸۴ میلیون تن بوده که رشد ۱۰/۸ درصدی نسبت به ماه قبل و ۱۷/۲ درصدی نسبت به سال قبل دارد. چین در سال جاری اقدام به محدودیت واردات قراضه مس با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی کرده که عامل تحریک واردات کنسانتره مس و کاتد/آند به این کشور است.

 

فولاد – سنگ آهن

* دولت چین اعلام کرده که به دولت های محلی اجازه می‌دهد تا درآمد حاصل از اوراق خزانه‌داری این کشور را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ همچون جاده، پل و ریل آهن اعتبار دهی کنند. این خبر مانع از افت قیمت فولاد شد. البته کمبود عرضه سنگ‌آهن و رشد آن نیز از دیگر دلایل ممانعت از افت قیمت فولاد بوده است.

* سنگ‌آهن در بنادر چین با رشد بیش از ۸ درصدی تا سطوح ۱۱۰ دلاری پیشروی کرد. علاوه بر بسته مشوقی چین ۲ عامل در رشد نرخ سنگ‌آهن موثر بوده است: ۱- کاهش موجودی انبارهای سنگ‌آهن چین در بنادر به ۱۲۱ میلیون تن که کمترین سطح ۲/۵ سال اخیر بوده است. ۲- اعلام کاهش حمل سنگ‌آهن طی ۲ ماه آتی (جولای/آگوست) توسط شرکت معدنی ریوتینتو. این دو عامل موجب شده تا سنگ‌آهن به تلاش خود برای تثبیت در کانال ۱۰۰ دلاری ادامه دهد. البته در بازار خبرهایی از رشد تولید شرکت وله بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن دنیا به گوش می‌رسد که می‌تواند سرعت رشد این کالا را مهار کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *