✔مروری بر بازارهای جهانی / تغییرات یک هفته ای فلزات رنگین، فولاد، سنگ آهن و نفت 👇👇

بازارهای جهانی

در حالی بازارهای جهانی در روزهای ابتدایی سال ۹۸ رشد نسبتا مطلوبی را تجربه نمودند که کماکان نگرانی‌ها از بابت کُند شدن رشد اقتصاد جهانی به قوت خود باقیست. بر اساس این گزارش، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی آن را به پایین‌ترین سطح خود از زمان بحران مالی جهان به بعد قرار داد که علت آن ریسک‌های افزایشی از قبیل تنش‌های تجاری، بسته‌های بی‌ثباتی سیاسی، افزایش سطح بدهی و بالاگرفتن نابرابری است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان، برآورد خود از رشد اقتصادی را برای سال ۲۰۱۹ میلادی به ۳/۳ درصد کاهش داد؛ در حالی که پیش از این، رقم ۵/۳ درصد را پیش‌بینی کرده بود. این سومین بار در ۶ ماه اخیر است که صندوق پول چشم‌انداز خود از رشد اقتصاد جهانی را کاهش می‌دهد. چشم‌انداز صندوق بین‌المللی پول برای ۷۰ درصد از اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی روند کاهشی است.

پیش‌بینی از رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ میلادی همچنان بدون تغییر ۶/۳ درصد است و انتظار بازگشت ضرب آهنگ رشد در آرژانتین و ترکیه می‌رود؛ ضمن اینکه بهبود شرایط اقتصادی در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه هم متصور می‌شود. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی از رشد اقتصاد جهانی را بعد از سال ۲۰۲۰ میلادی با نرخ ثبات یافته تقریبا ۵/۳ درصد اعلام کرد که عمدتا به رشد اقتصادی در چین و هند بر می‌گردد. صندوق پول در پایان گزارش خود اعلام کرد: همکاری چند جانبه برای حل و فصل اختلافات تجاری، تغییرات اقلیمی، ریسک‌های ناشی از امنیت سایبر و بهبود کارآمدی مالیات‌گذاری بین‌المللی لازم است.

 

نفت

به دنبال کاهش تولیدهای اوپک و همچنین تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، قیمت نفت در هفته‌های ابتدایی سال ۹۸ رشد نسبتا خوبی را تجربه نمود اما احتمال کاهش رشد اقتصاد جهانی به عنوان یک تهدید جهت کاهش قیمت‌ها تلقی می‌شود. قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدییت آمریکا از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۳۰% افزایش داشته است. بانک آی ان جی در یادداشتی نوشت: «بازار جهانی نفت به لطف کاهش تولید اوپک و متحدانش در حال بازگشت به وضعیت توازن است. میزان تولید اوپک نسبت به ماه اکتبر ۹۸/۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.» این بانک در یادداشتی پیش‌بینی کرد قیمت نفت برنت طی هفته‌های آتی به سمت ۷۹ دلار حرکت کند. اما در عین حال، میزان تولید نفت در آمریکا از اوایل سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۲ میلیون بشکه افزایش یافته و به رکورد بی‌سابقه ۲/۱۲ میلیون بشکه رسیده است و این رشد تولید مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها گشته است.

 

فولاد سنگ‌آهن

شاخص قیمت سنگ آهن در بنادر چین با رشد مطلوب به ۹۵ دلار رسید. وقفه در حمل سنگ آهن استرالیا همزمان با کاهش عرضه برزیل عامل نگرانی است. با وجود گذشت ۱۰ روز از شروع ماه آوریل، هنوز بار دریایی ماه آوریل شرکت‌های BHP و RioTinto به بازار چین نرسیده و همین عامل سبب تحریک قیمت شده است. آمریکا می‌گوید بخش زیادی از چالش‌های جنگ تجاری برطرف شده و از طرف دیگر دولت چین محدودیت تولید زمستانه را برداشته است.

انجمن تولید فولاد چین CISA می‌گوید تولید فولاد این کشور در ۱۰ روز منتهی به ماه آوریل با افت ۵۶/۳ درصدی از رقم ۹/۱ به ۸۳/۱ میلیون تن در روز رسیده و همزمان موجودی انبارها نیز با افت ۱۶ درصدی از ۸۵/۱۳ به ۶۳/۱۱ میلیون تن کاهش دارد.

 

فلزات رنگین

در فلزات رنگین ۲ عامل کاهش موجودی انبارها و افت محدود شاخص دلار در رشد نرم قیمت‌ها موثر بوده است. به نظر وضعیت می‌توانست مطلوب‌تر باشد اما نگرانی از بابت برطرف نشدن تنش تجاری میان آمریکا و چین، مانعی برای رشد جدی‌تر قیمت‌ها بوده است. طی هفته‌ اخیر، فلز روی کاهش ۸/۷ درصدی موجودی انبار شانگهای را تجربه نمود. اما موجودی انبارهای LME رشد ۵/۳ درصدی داشت. در فلز مس، موجودی انبارهای آمریکا ۹/۴ درصد، موجودی انبار LME در حدود ۳ درصد و موجودی انبار شانگهای ۲/۶ درصد کاهش داشته و عمین عامل سبب رشد قیمت این فلز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *