✔طی ۱۲ ماه گذشته بازار سرمایه ایران در صدر پربازده ترین بورس های دنیا قرار گرفت…👇

بازار سرمایه ایران بر اساس رتبه بندی جدید با کسب بازدهی ۷۳ درصدی در صدر بهترین و پربازده ترین بازار اوراق بهادار جهان طی یک سال گذشته قرار گرفت.

با وجود اینکه ایران به دنبال راهکارهایی برای عبور از بحران تحریم های غرب است اما بازار سرمایه این کشور با استقبال بی نظیری از سوی سرمایه گذاران داخلی رو به رو بوده و همین استقبال، موجب شد این بازار در مقایسه با دیگر رقبا در سراسر دنیا، بیشترین بازدهی را در یک سال گذشته داشته باشد.

حضور سرمایه گذاران در بازار سرمایه موجب شده ارزش این بازار و بازدهی آن نسبت به دیگر رقبا در بازارهای جهانی فزونی یافته و به رتبه بهترین و پربازده ترین بازار اوراق بهادار در جهان در یک سال گذشته دست یابد.

بازار سرمایه ایران که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی(مهر تا دی ۹۷) با ریسک تحریم های اقتصادی از سوی غرب و ریسک تنش های نظامی تهدید شده بود، توانست دوباره به مدار صعودی بازگردد و رتبه را نسبت به قبل ارتقا بخشد.

بازار سهام ایران نسبت به ۱۲ ماه گذشته تا به حال ۷۳ درصد(بر اساس ارزش واحد پول ایران) بازدهی داشته و بر اساس طبقه بندی بلومبرگ، هم اکنون بهترین بازار برای سرمایه گذاری قلمداد می شود.

۳۰ شرکت برتر در بازار سرمایه ایران که در واقع ۶۰ درصد از ارزش بازار را بر عهده دارند شرکت های صادرات پتروشیمی، آهن و مس هستند. این صنایع با جاذبه بی نظیری که برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده، توانسته سرمایه های خارجی را جذب کرده و ریسک رکود اقتصادی را کاهش دهد .ارزش بورس و فرابورس نسبت به سال گذشته بر اساس دلاری نیز دوبرابر شده اما هنوز با رکورد سال ۲۰۱۴ این کشور کمی فاصله دارد.

در سال ۲۰۱۴، ایران در مراحل اولیه امضا برجام با پنج قدرت برتر جهان بود و امید به ملغی شدن تحریم های بانکی و نفتی، بازار سرمایه این کشور را با روزهای شگفت انگیزی رو به رو کرده بود.

کارشناسان این بازار معتقدند سقوطی در انتظار این بازار نیست مگر اینکه شرکت های کوچک و متوسط تنها در حد متوسط اصلاح قیمت داشته باشند و به این ترتیب با افزایش نسبی نرخ P/E رو به رو شوند. شرکت های کوچک و متوسط این بازار که به SME ها شهرت دارند در نظر دارند تا با جذب حداکثری سرمایه گذاران به این بخش، ارزش بازار را افزایش دهند و بتوانند در بازرا سرمایه ایران به جایگاه مطلوبی دست پیدا کنند.

با اینکه تحریم های ناعادلانه غرب پرتفوی سرمایه گذاران خارجی را در این کشور کاهش داده اما برخی یافته ها حکایت از این دارند که هنوز برخی سرمایه گذاران خارجی تمایلی به خروج از این بازار ندارند. طبق یافته های کارشناسان در سال ۲۰۰۹ پرتفوی سرمایه گذاران خارجی در این بازار بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار بوده است که در سال  ۲۰۱۸ به ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

سود ناشی از این پرتفوها دوباره به بازار سرمایه برای سرمایه گذاری تزریق می شود . به این دلیل که تحریم های غرب امکان تراکنش مالی را برای اروپاییان ممنوع کرده است و ممکن است این عمل با ریسک زیادی همراه باشد. پس از خروج ترامپ از برجام هیچ پرتفوی جدیدی برای سرمایه گذاران خارجی تشکیل نشده است . بازدهی بازار سرمایه ایران برای سرمایه گذاران بلند مدت بسیار بهتر از کوتاه مدت است. آن دسته از سهامدارانی که برای بلندمدت در این بازار سرمایه گذاری می کنند بازدهی بیشتری را کسب می کنند.