✔رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با تاکید بر افشای پرداختی های هیات مدیره ایران خودرو و سایپا از مخالفت با افزایش قیمت خودروها خبر داد…

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با تاکید بر افشای پرداختی های هیات مدیره ایران خودرو و سایپا و مخالفت با افزایش قیمت خودروها گفت: شاکیان می توانند به کمیسیون اصل ۹۰ مراجعه کنند.

امیر خجسته با اشاره به لزوم شفافیت در شرکت‌های خودروسازی به ایلنا گفت: باید تعداد افراد و حقوق آن‌هایی که پنهان و آشکار در هیات مدیره‌ها داده می شود را در سایت منتشر کنند. در ایران خودرو ببینیم چه کسانی می‌خواهند از دولت یا مجلس باشند، این‌ها به چه حقی به هیات مدیره سایپا و ایران خودرو می‌روند و حقوق های کلان می‌گیرند؟ گفتیم این حقوق ها را در سایت بگذارند تا مردم ببینند.

وی در واکنش به افزایش قیمت خودروها گفت: وزیر زمانی که به مجلس آمد بنا شد کمیته‌ای تشکیل دهد تا مسئولان مربوطه در آن حضور داشته باشند و قیمت گذاری بررسی شود. به شدت مخالف تعیین قیمت جدید با محوریت نرخ بازار آزاد بودیم. نرخ آزاد بازار را یک عده دلال و سودجو تعیین می کنند. وزیر نباید قیمت خودرو را پنج درصد زیر نرخ بازار آزاد تعیین کند چراکه غیرمنطقی است بلکه باید بگوید قیمت تمام شده این قدر است، حال ده درصد بالاتر از قیمت تمام شده بفروشیم. این قانون است که حتی مالیات را هم بدهند و تا ده درصد بالاتر از قیمت تمام شده بفروشند.

این نماینده مجلس ادامه داد: قیمت خودرو باید تنها ۱۰ درصد بالاتر از قیمت تمام شده آن باشد یعنی قبلا هرچه از ۳۵۰۰ تا ۴۲۰۰ خریده‌اند جای خود باقی است و باید به همان قیمت به مردم بدهند اما برای تعیین قیمت جدید باید بر اساس نرخ تمام شده باشد، قیمت تمام شده هرچه که بود پنج تا ده درصد افزایش بدهند. با این پیشنهاد موافق هستیم که فشاری به مردم نیاید ولی هرچه که خود بخواهند مدیریت کنند، قابل قبول نیست.

خجسته درخصوص کمبود قطعه خودروسازان جهت تحویل محصولات پیش فروش شده سال‌های قبل و بهانه‌ تراشیدن برای افزایش قیمت خودروهایی که پول آن را قبلا دریافت کرده و درآینده باید تحویل بدهند، گفت: همه اطلاع داریم که خودرو هست و قطعات هم دارند.یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو در کمیسیون اصل نود گفت تعهدات را تا خرداد ۹۷ انجام دادیم و مابقی هم تا پایان سال انجام خواهیم داد. هر کسی تعهدی با ایران‌خودرو داشته که انجام نشده به کمیسیون اصل ۹۰ یا فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی بیاید تا با آن برخورد صورت گیرد.

وی افزود:‌ سایپا هم باید به تعهدات بر اساس قبل عمل کند و اگر بحث جدیدی در مورد پیش فروش های سال ۹۷ برای تحویل در ۹۸ وجود دارد باید با قیمت تمام شده در نظر بگیرند نه قیمت آزاد بازار. یک دفعه می‌بینید یک ماشین چینی تا صد میلیون تومان افزایش قیمت دارد. روحانی و وزرای اقتصاد و صنعت باید این‌ها را کنترل کنند. این‌ها همگی دال بر سوء مدیریت و بی تدبیری است.

خجسته درباره اینکه چرا دولت به طرق مختلف از خودروسازان حمایت می‌کند؟ گفت:‌ به این دلیل که ایران خودرو و سایپا دو شرکت ورشکسته هستند که  نود هزار کارمند دارند اما ۲۶ هزار نفر از کارمندان آنها اضافه هستند و حیاط خلوت دولت‌ها در دوره‌های مختلف شده اند.امید می رود وضعیت روزی به سامان برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *