✔رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های سرب و روی ایران: ۶ برابر مصرف داخل، روی تولید می شود/ محدودیت در صادرات شمش روی، ضربه مهلک به تولیدکننده 👇

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران با بیان اینکه ۶ برابر مصرف داخل، روی تولید می شود، گفت: در حال حاضر سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن روی در کشور تولید می شود؛ این در حالی است که نیاز داخل ۳۵ هزار تن است؛ ممانعت از صادرات ضربه به تولیدکننده وارد می کند.

حسن حسینقلی، بزرگترین مشکل صنعت روی را ممانعت از صادرات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر واحدهای عرضه کننده روی، در بورس کالا مجاز هستند که چهار برابر مقداری که در بورس عرضه دارند، صادر کنند.

وی تصریح کرد: در ستاد تنظیم بازار مصوب شده است، اگر انجمن سرب و روی متعهد شود سالانه ۳۵ هزار تن در داخل فروش داشته باشد، صادرات شمش آزاد شود. با توجه به وفای عهد از سوی انجمن سرب و روی، متاسفانه ستاد تنظیم بازار یا وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز دستورالعملی به گمرک ها ابلاغ نکرده است.

وی با بیان اینکه ۶ برابر مصرف داخل، روی تولید می شود، اظهار کرد: در حال حاضر سالیانه حدود ۲۰۰ هزار تن روی در کشور تولید می شود؛ این در حالی است که نیاز داخل ۳۵ هزار تن است؛ در نتیجه باید مابقی تولید صادر شود تا تولیدکنندگان توان ادامه راه را داشته باشند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران، تصریح کرد: قیمت فلز روی تابعی از قیمت بازارهای جهانی است و اینکه محدودیت برای صادرت ایجاد شود به امید اینکه قیمت شمش روی کاهش پیدا کند، امکان پذیر نیست. تولیدکننده ترجیح می دهد محصول خود را دپو کرده و به فروش نرساند.

حسینقلی ادامه داد: سال گذشته فلز روی با قیمت ۳ هزار ۸۰۰ دلار به فروش می رسید؛ در حال حاضر قیمت آن به ۲ هزار ۸۰۰ دلار رسیده است. اگر این تفاوت ۱۰۰۰ دلاری را به تولید ۲۰۰ هزار تن ضرب کنید؛ خواهید دید ۲۰۰ میلیون دلار به کشور ضرر وارد شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران، معتقد است: تولیدکننده ای که نتواند محصول خود را صادر کند؛ شرایط و توان نگهداری از کارکنان خود را از دست خواهد داد و نمی تواند طرح های توسعه ای خود را اجرا کند؛ در نتیجه زنجیره تولید روی با مشکل مواجهه خواهد شد.

وی راه حل این مشکل را آزاد کردن صادرات شمش روی دانست و افزود: در حاضر ۸۳ کارخانه تولیدکننده شمش روی در کشور وجود دارد که حدود ۱۶ کارخانه توانایی صادرات را دارند.

حسینقلی با اشاره به تحریم های پیش آمده گفت: در حال حاضر مواد اولیه، ماشین آلات و… افزایش قیمت داشتند که باعث شده بهای تمام شده تولید افزایش پیدا کند. این امر زمانی مشکل خاصی ایجاد نمی کند که تولیدکننده بتواند محصولات خود را با ارز آزاد به فروش برساند؛ اما ایجاد محدودیت باعث می شود مشکل افزایش پیدا کند.

وی یکی دیگر از مشکلات صنعت روی را ایجاد عوارض روی کنسانتره روی عنوان کرد و افزود: این مانع تراشی ها کمکی به تولید و گسترش صنعت نمی کند/دنیای معدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *