✔تغییرات قیمتی بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت / نفت با بیشترین ریزش بازار اصلاحی هفته گذشته را خاتمه داد! 👇

بازارهای جهانی کماکان روند نزولی را طی می‌کنند. عدم حصول نتیجه از مذاکرات میان آمریکا و چین و قرار گرفتن نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا در سطوحی پائین‌تر از نرخ اوراق ۳ ساله موجب شده تا کماکان میل به کاهش قیمت‌ها بیشتر باشد. از طرف دیگر انتشار شاخص مدیران خرید (PMI) چین و رسیدن رقم آن به سطح کمتر از انتظار ۴/۴۹ و وضع تعرفه ۵ درصدی ایالات متحده برای کالاهای مکزیکی در این وضعیت موثر بوده است. دونالد ترومپ اعلام کرد که ایالات متحده تعرفه ۵ درصدی برای کالاهای مکزیکی را اعمال خواهد کرد که از ۱۰ ژوئن اجرایی می‌گردد و به مرور تا ۲۵% افزایش می‌یابد، تا زمانی که این کشور روند سیل غیر قانونی مهاجران به ایالات متحده را متوقف کند.

به عقیده تحلیلگران، تنش تجاری آمریکا با مکزیک در کنار جنگ تجاری آمریکا و چین می‌تواند موجب بروز رکود در اقتصاد جهانی شود. مایکل مک کارتی، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس استرالیا در این باره گفت: وضعیت اقتصاد جهانی حداقل از نظر خریداران اوراق قرضه و کالاهای خام خوب نیست. این نوسانات قیمتی نشان دهنده بدتر شدن احساس بازار در مورد چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی است. فارغ از خطرات جنگ تجارى، ريسك‌هاى بزرگ ديگرى در بازار از جمله: كاهش محسوس بازدهى اوراق قرضه خزانه آمريكا و همينطور حدس و گمان‌هاى بدبينانه نسبت به درآمدزايى كمپاني‌ها و البته شك و ترديد در كاهش يا افزايش نرخ بهره فدرال رزرو آمريكا ديده مي‌شود كه خطر بروز ركود را بيش از پيش بالا برده است! طبق پیش‌بینی‌های بلومبرگ جنگ تجاری چین و آمریکا ۶۰۰ میلیارد دلار به تولید ناخالص جهانی آسیب وارد می‌کند و با شرایط فعلی نمی‌توان چشم‌انداز مثبتی را در این حوزه متصور بود.

نفت

شاخص‌های نفتی در حالی طی روزهای ابتدایی هفته در پی جبران افت قیمت‌ها برآمدند که مجددا در روزهای پایانی هفته در پی شدت گرفتن تنش تجاری بین کشورهای جهان و افزایش تولید نفت آمریکا، فشار عرضه‌ها فزونی یافت. این کاهش‌ها موجب شده تا قیمت نفت در مسیر ثبت بیشترین افت هفتگی از نوامبر گذشته تاکنون قرار بگیرد. کاهش کمتر از حد انتظار ذخایر نفتی آمریکا و بازگشت تولید نفت این کشور به رکورد ۳/۱۲ میلیون بشکه از دلایل سقوط قیمت نفت عنوان شده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته با حدود ۳۰۰ هزار بشکه کاهش به ۴۹/۴۷۶ میلیون بشکه رسید. جیمز میک، تحلیلگر بازار نفت گفت: دلیل اصلی افت قیمت نفت، عمدتا ترس از کاهش تقاضا و در عین حال افزایش میزان عرضه است. وی افزود، سرمایه‌گذاران نگران چشم‌انداز کلان تقاضا برای نفت به ویژه با توجه به بالا گرفتن تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین هستند. فواد رزاق‌زاده، تحلیلگر سایت اینترنتی فارکس هم گفت، نگرانی دیگری که در بازار وجود دارد کاهش ارزش ارزهای بازارهای‌ نوظهور است که موجب شده خرید نفت برای این کشورها پرهزینه‌تر شود. این مسئله می‌تواند کاهش تقاضا برای خرید را به دنبال داشته باشد.

فولاد – سنگ‌آهن

اگرچه این روزها فلزات رنگین حال و روز چندان جالبی ندارند اما رشد قیمت سنگ‌آهن مانعی برای افت قیمت فولاد شده و این رویداد مانعی برای کاهش درآمد زنجیره فولاد در داخل کشور است. کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر بازارهای جهانی گفت: بهای سنگ آهن با توجه به روند کاهشی موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین، همچنان رو به بالاست. افزایش قیمت به پایین بودن موجودی سنگ‌آهن در بنادر مربوط است یعنی زمانی که MySteel اعلام کرد موجودی سنگ‌آهن در اواخر ماه می به ۸/۱۲۷ میلیون تن رسیده که این مقدار کمترین میزان از فوریه ۲۰۱۷ تاکنون است. سرعت تخلیه موجودی بنادر از اواسط ماه آوریل یعنی زمانی که موجودی حدود ۹/۱۴۸ میلیون تن بود، شتاب گرفت. نرخ بالای تولید فولاد و کمبود عرضه سنگ‌آهن برزیل دو عامل محرک کاهش سریع موجودی سنگ‌آهن بنادر هستند. با این شرایط چنانچه کمبود سنگ‌آهن برزیل همچنان ادامه یابد و تولید فولاد از سوی فولادسازان چینی همچنان افزایشی باشد، موجودی بنادر ممکن است به زیر ۱۲۰ میلیون تن برسد که می‌تواند عامل افزایش بیشتر قیمت‌ سنگ‌آهن باشد.

فلزات رنگین

در فلزات رنگین، مس در یک قدمی سطح حمایتی ۵٫۸۲۰ – ۵٫۸۰۰ دلاری قرار گرفته و از دست رفتن این حمایت خبر خوبی نخواهد بود. در بولتن شماره اخیر به این نکته اشاره شد که در صورت از دست سطح حمایتی اشاره شده، افت قیمت مس تا سطوح ۵٫۲۶۰ دلاری تداوم خواهد یافت. موسسه مالی BMO می‌گوید ۵% عرضه جهانی مس به میزان ۱٫۲ میلیون تن در اثر بی ثباتی های حال حاضر معادن دنیا حذف می‌شود و شکاف تقاضا و عرضه در نیمه دوم ۲۰۱۹ بازتر و به ۲۷۰ هزار تن می‌شود که به برگشت قیمت مس، کمک شایانی خواهد کرد. در فلز روی نیز وضعیت تعریف چندانی ندارد. این فلز اخیرا سطح حمایتی ۲٫۶۸۰ دلاری از دست داده و به نظر می رسد افت تا سطوح ۲٫۳۰۰ دلاری ادامه داشته باشد. البته برخی از موسسات و بانکها معتقدند که با توافق تجاری در نیمه دوم سال، افت قیمت‌ها جبران خواهد شد اما در شرایط فعلی، پتانسیلی برای جهش قیمت‌ها دیده نمی‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *