✔تحلیل بنیادی و تکنیکال پتروشیمی قائد بصیر👇👇

معرفی

شركت توليدات پتروشيمي قائد بصير در سال ۱۳۷۶ به صورت شركت سهامي خاص تاسيس شد. عمليات اجرايي احداث كارخانه توليد ABS با انعقاد يك قرارداد EPC با يك شركت تايواني بنام CTCI كه شركت KUMHO از كره جنوبي ارائه‌كنندة دانش فني توليدات بود، از اواخر سال ۱۳۷۹ آغاز گرديد و در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ راه‌اندازي شد و عملاً از نيمه دوم سال ۱۳۸۳ بهره‌برداري تجاري از مجتمع آغاز شد. در سال ۱۳۸۵ پروانه بهره‌برداري توليد سالانه ۳۰ هزار تن مواد ABS با سه شيفت كاري در شبانه روز از وزارت صنايع و معادن اخذ شده است.

با توسعه شرکت در واحد توليدي محصول جديد پلي استايرن، پروانه بهره‌برداري شركت در تاريخ ۱۳/۱۱/۹۴ براي توليد سالانه سي هزار تن محصول ABS و شش هزار تن محصول پلي استايرن تغيير يافته و از اداره كل صنعت، معدن و تجارت اصفهان اخذ شد.

موارد استفاده

مواد پلاستیک ABS در برابر مواد شیمیایی، حلال‌ها، و رطوبت مقاومند در عین حال بسیار شکل پذیرند.

ABS در ساخت لوازم خانگی (بدنه‌ جاروبرقی، رادیو ضبط، تلوزیون و…)، قطعات خودرو (داشبورد، فرمان و …)، اسباب‌بازی (خانه‌سازی)، سقف کاذب، درب‌های ضدحریق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لی استایرن بیشتر به صورت فوم و یونولیت مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین در ساخت سقف کاذب و ظرف‌های پلاستیکی شیشه‌ای.

جایگاه شرکت

ظرفیت اسمی تولید شرکت برابر ۳۶ هزار تن انواع محصولات استایرن در سال می‌باشد.

رقبای اصلی شرکت، پتروشیمی تبریز با ظرفیت اسمی ۳۵ هزار تن و ظرفیت عملی ۲۰ هزار تن در تولید در سال و کالاهای وارداتی (تعرفه واردات ABS 15 درصد می‌باشد) می‌باشند. رقیب دیگر شرکت، طرح جدید شرکت پلیمرپاد از زیر مجموعه‌های پتروشیمی جم با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید (البته لازم به ذکر است این طرح با هدف صادرات در حال اجرا می‌باشد و تا کنون حدود ۸۰ درصد آن کامل شده است)، می‌باشد.

نیاز سالانه کشور به محصولات ABS 70 هزار تن می‌باشد.

شرکت، تولید کننده انواع ABS در رنگ‌ها (در حال حاضر سفید رنگ) و گرید‌های مختلف می‌باشد از این رو سهم مناسبی از بازار داخل دارد.

حدود ۱۰ درصد محصولات، صادراتی می‌باشد (عمدتا به کشور ترکیه) و به دلیل تقاضای بالای بازار داخل تنها برای حفظ سهم بازار خارج از کشور، صادرات صورت می‌گیرد.

 

مواد تشکیل دهنده

ترکیب مواد مستقیم

نمودار فوق به لحاظ وزن مقداری مواد اولیه ترسیم شده است. بیشترین سهم مواد تشکیل دهنده را استایرن منومر دارد و بعد از آن اکریلونیتریل است که کاملا وارداتی می‌باشد و به لحاظ مبلغی وزن قابل توجهی از بهای تمام شده را تشکیل می‌دهد.

 

ترکیب سهامداران

روند تولید سالانه

ظرفیت اسمی تولید شرکت ۳۶ هزار تن در سال می‌باشد که شرکت تقریبا از سال ۹۴ به ظرفیت رسیده است و در سال ۹۵ و۹۶ بیش از ظرفیت خود تولید نموده است و طبق گزارشات ماهانه در سال ۹۷ نیز این رویه را ادامه داده است.

روند تغییرات تولید و فروش ماهانه مقداری ABS در سال ۹۷

روند تغییرات مبلغ فروش طی ۶سال گذشته

افزایش نرخ‌های ABS در سال ۹۷ که ناشی از افزایش قیمت جهانی و همچنین افزایش قیمت ارز می‌باشد، رشد درآمد شرکت را به همراه داشته است.

روند تغییرات نرخ فروش ABS در سال۹۷

از آنجایی که شرکت بیشتر محصولات خود را در داخل و با نرخ آزاد می‌فروشد رشد نرخ‌های فروش به نوسانات نرخ ارز وابسته است. همانطور که ملاحظه می‌شود با رشد نرخ ارز در مهر ماه و افزایش قیمت نفت در آبان ماه ساهد رشد قیمت ABS هستیم. طبق آخرین آمار قیمت‌های فروش با افزایش همراه است.

روند تغییرات قیمت جهانی ABS (چین)


نموار فوق تغییرات قیمت ABS در CFR چین را در سال ۲۰۱۸ با منحنی آبی رنگ نشان می‌دهد.

روند تغییرات نرخ جهانی اکریلونیتریل

در حال حاضر قیمت این محصول استراتژیک در محدوده ۱۵۰۰ دلار می‌باشد اما به دلیل وجود تحریم‌ها هزینه حمل این محصول به شدت افزایش یافته و شرکت با بهای تمام شده بالاتر (حدود ۳۰ درصد بیشتر) آن را تهیه می‌نماید.

پیش‌بینی سود


تحلیل حساسیت سود شرکت برای سال ۹۸


تحلیل تکنیکال پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) تایم فریم روزانه

در پتروشیمی قائد بصیر به دلیل نبود دیتا و اطلاعات کافی صرفا می‌توان با ترسیم چند خط ساده، سطوح حمایتی و مقاومتی را شناسایی کرد. مطابق با تصویری که در ذیل مشاهده می‌کنید، این سهم پس از رشد ۵۰۰ تومانی در زمان عرضه اولیه، برای مدتی در بازه قیمتی ۱٫۱۹۰ – ۱٫۳۶۰ تومان در نوسان بوده و پس از خروج از این محدوده، روند جدیدی را آغاز کرده است. لذا انتظار می‌رود شبصیر پس از کمی نوسان در محدوده ۱٫۳۶۰ – ۱٫۷۰۰ تومانی، به مرور در مسیر قیمت‌های ۲٫۲۰۰ – ۲٫۳۰۰ تومانی برابر با سقف کانال فرضی ترسیم شده قرار بگیرد. معامله‌گرانی که قصد ورود به این سهم را دارند، باید محدوده ۱٫۱۹۰ تومانی را به عنوان حد ضرر برگزینند.

 

واحد تحلیل کارگزاری بورس بیمه ایران

۱۳۹۸/۰۲/۲۵