✔به دنبال ادامه مذاکرات مقامات چین و آمریکا و چشم‌انداز مثبت مذاکرات تجاری بازارهای سهام در برخی نقاط جهان روند صعودی طی کردند اما همچنان احتیاط مفرط بر بازارها حاکم است.

وزیر بازرگانی چین اعلام کرد معاون نخست‌وزیر چین «لی هی» روز سه‌شنبه در تماس‌هایی تلفنی با استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا و نیز «رابرت لایتیزر» نماینده تجاری کاخ سفید مذاکره کرد و چشم‌اندازهای خود برای ادامه مذاکرات تجاری را رد و بدل کردند.

به دنبال این خبر و چشم‌انداز مثبت بازارهای سهام در چین روز خود را با روندی مثبت آغاز کردند و حدود ۰/۳ درصد رشد کردند. بازارهای سهام در استرالیا نیز مثبت بودند و ۰/۲ درصد افزایشی بودند.

اما این روند مثبت در برخی از بازارهای جهان به شاخص «ام اس سی آی» که شاخص بازارهای آسیا – پاسفیک به غیر از ژاپن است، کمک نکرد که خیز بلندی پیدا کند و همچنان در پایین‌ترین نقطه در سه‌ هفته اخیر خود قرار دارد.

اما بر خلاف بازارهای چین و استرالیا، شاخص سهام «نیکی ژاپن» ۰/۳ درصد افت کرد و شاخص سهام «هانگ سنگ» هنگ‌کنگ نیز ۰/۴ درصد افت را تجربه کرد که نشان می‌دهد سهامداران همچنان نسبت به روابط تجاری بین آمریکا و چین یقین ندارند و با احتیاط عمل می‌کنند.

تحلیل‌گران بازارهای سهام نیز همچنان انتظار دارند که سهامداران با اخحتیاط در سرمایه‌گذاری عمل کنند چرا که آنها نسبت به مذاکرات تجاری آمریکا و چین قطعیت ندارند.

استیفن اینس تحلیل‌گر بازار می گوید در بلندمدت چشم‌انداز مثبتی برای بازارها وجود دارد اما بسیار زود است که بگوییم جنگ تجاری بین آمریکا و چین به پایان رسیده است.

در بازارهای نوظهور نیز سرمایه‌گذاران بر هندوستان متمرکز شده‌اند که رئیس کل بانک مرکزی این کشور روز دوشنبه از سمت خود استعفا کرد.

«رابرت کارنل» اقتصاددان ارشد بازار می‌گوید استعفای رئیس بانک مرکزی هندوستان این گمانه‌زنی اختلاف بین دولت و بانک مرکزی را تقویت می‌کند و این اختلافات خبر خوبی برای بازارها نیست.

بازار آتی «نیفتی» سنگاپور روز سه‌شنبه حدود ۲٫۵ درصد سقوط کرد که بدترین افت در شش هفته اخیر به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *