✔بررسی عملکرد سال ۹۷ نشان داد: فولاد بیشترین سود انباشته و وبصادر بیشترین زیان انباشته براساس آخرین صورتهای مالی👇👇

بررسی بیشترین سود وزیان انباشته شناسایی شده براساس آخرین صورت مالی ارائه شده شرکت‌ها نشان می‌دهد بانک صادرات با ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بیشترین زیان انباشته و فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، بیشترین سود انباشته را شناسایی کرده است.

شرکت‌های بورسی بدون در نظر گرفتن ماهیت فعالیت در سال جاری به دلیل تغییرات در نرخ دلار و شرایط تحریمی دستخوش تغییر شده‌اند. به طور مثال در صنعت خودروسازی، افزایش قیمت دلار موجب بالا رفتن هزینه ساخت محصولات شده است و شرایط تحریمی موجب کمبود قطعات برای ساخت محصولات شده است. اما علاوه بر این در صنایع دیگر، شرایط همچون اقتصاد جهانی و نرخ‌های جهانی بر شرکت‌های داخلی اثرگذار بوده است. در صنعت فولاد سازی، بهبود اقتصاد جهانی و افزایش تقاضا موجب بالا رفتن نرخ جهانی محصولات شده است و این امر موجب بالا رفتن درآمد شرکت‌های فولادی شده است و افزایش نرخ دلار در داخل نیز موجب افزایش درآمد صادرات این شرکت‌ها گردید. بنابراین برایند کلی تغییر و تحولات در بازار داخل و خارج موجب شکل‌گیری سود و زیان در شرکت‌ها شده است. از این رو شرکت‌های با بیشترین میزان زیان انباشته و سود انباشته مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بررسی شرکت‌ها از نگاه بیشترین میزان زیان انباشته نشان می‌دهد شرکت‌های خودروساز و بانکی در گروه بیشترین میزان زیان انباشته براساس آخرین صورت مالی منتشره قرار دارند. بانک صادرات با زیان انباشته ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بیشترین زیان انباشته را به خود اختصاص داده است و در رتبه‌های بعد بانک دی (هشت هزار میلیارد تومان)، سایپا (شش هزار میلیارد تومان)، ایران خودرو (چهار هزار میلیارد تومان) و بانک تجارت( هزار میلیارد تومان) به ترتیب دارای بیشترین میزان از زیان انباشته را شناسایی کرده‌اند. در گروه بانکی برای، تجدید ارزیابی دارایی‌ها یکی از راه‌ حل‌های برطرف شدن زیان انباشته در نظر گرفته شده است که تا کنون تجدید ارزیابی دارایی بانک تجارت و بانک صادرات به مرحله عملیاتی رسیده است. همچنین علاوه بر تجدید ارزیابی داریی بانک‌ها فروش اموال مازاد نیز یکی دیگر از گزینه‌ها برای برطرف کردن زیان انباشته قلمداد می‌شود که فروش نیروگاه دماوند توسط بانک دی را می‌توان در رابطه با این مورد اشاره کرد. البته هنوز موفق به فروش این دارایی نشده است. اما در گروه خودرویی افزایش نرخ فروش محصولات به همراه تجدید ارزیابی دارایی و ارائه کمک‌های مالی از سوی دولت جهت برطرف کردن زیان انباشته در نظر گرفته شده است. که به نظر می‌رسد با عملیاتی شدن این موارد شاهد برطرف شدن زیان انباشته این شرکت‌ها باشیم.

اما در طرف دیگر این موضوع، شرکت‌های با بالاترین میزان از شناسایی سود قرار دارند که عمده این شرکت‌ها در گروه فلزی و پتروشیمی قرار دارند. در صدر این گروه فولاد مبارکه اصفهان قرار دارد. این شرکت با شناسایی ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود انباشته، بیشترین میزان از سود انباشته را به خود اختصاص داده است. افزایش نرخ جهانی فولاد، افزایش قیمت دلار و افزایش نرخ فروش محصولات از دلایل اصلی افزایش سود انباشته این شرکت به شمار می‌رود. به طور کلی در گروه فلزات بهبود روابط تجاری چین و آمریکا به عنوان دو اقتصاد بزرگ و اثرگذار بر اقتصاد جهانی می‌تواند بر افزایش نرخ فروش محصولات فلزی اثرگذار باشد. که توافقات حاصل شده در کوتاه مدت و کاهش تعرفه‌های وارداتی بر کالاها موجب بهبود موقت شرایط تجاری شده است که در کوتاه مدت شاهد اثرات مثبت این موضوع بوده‌ایم. اما در پتروشیمی‌ها به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش قیمت دلار و فروش دلار صادراتی در بازار نیمایی نیز در سال جاری اثرات مثبتی را بر این شرکت‌ها گذاشته است. بنابراین شرایط رو بهبود اقتصاد جهانی و تغییرات قیمت نفت و افزایش فروش محصولات در بازارهای جهانی و داخلی و ثبات در نرخ ارز می‌تواند بر آینده شرکت‌ها اثرگذار باشد. اما در داخل کشور، اقتصاد سیاسی و تایید و تصویب لوایح مبارزه با پولشویی و شرایط تحریمی و تغییرات نرخ ارز از عواملی هستند که در سال ۹۸ می‌توانند بر عملکرد مالی و سودآوری شرکت‌ها اثرگذار باشند.

منبع:بااقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *