✔بدهی دولت به بانک‌های بورسی ۲۱ درصد افزایش یافت/ طلب بانک‌های بورسی از دولت به ۹۱ هزار میلیارد تومان نزدیک شد👇

مجموع مطالبات بانک‌های بورسی از دولت در سال ۹۶ مبلغ ۷۴ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان است که در سال ۹۷ با رشد ۲۱ درصدی به ۹۰ هزار و ۷۳۵ میلیارد تومان رسید.

بانک‌ها به عنوان واسط مالی، نقش پذیرش سپرده و اعطای تسهیلات از محل سپرده‌ها را بر عهده دارند و می۲توان این وظیفه بانک را مهم‌ترین وظیفه این نهاد پولی قلمداد کرد. در این حال اگر تسهیلات پرداختی عودت داده نشود، شاهد افزایش مطالبات مشکوک الوصول و سررسید گذشته خواهیم شد که هزینه بانک‌ها را افزایش می‌دهد و موجب کند شدن انجام وظیفه و برهم خوردن تعادل سپرده و تسهیلات خواهد شد.

بررسی بدهکاران بانکی طی چند سال اخیر نشان داده است، که دولت همواره یکی از بدهکاران اصلی به بانک‌های است که موجب قفل شدن منابع بانک می‌شوند.

بررسی بدهی دولت به بانک‌های حاضر در بورس نشان می‌دهد، بدهی بانکی از ۷۴ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان در سال ۹۶ با رشد نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومانی (معادل ۲۱ درصد) به ۹۰ هزار و ۷۳۵ میلیارد تومان رسیده است. رسوب حجم بالایی از اوراق مشارکت دولتی و بدهی قابل توجه دولت به بانک مسکن بابت سود تعهد شده دولت در زمینه طرح مسکن مهر از جمله موارد بسیار مهمی است که موجبات این افزایش میزان بدهی دولت به بانک ها را فراهم کرده است. همچنین بخش قابل توجه دیگری از مطالبات بانک ها از دولت، به اصل و سود تعهدات و تضمین هایی بر می گردد که دولت های قبل در ازای دریافت تسهیلات متعدد به بانک ها داده اند و بانک ها نیز به محض فرا رسیدن سررسید این تسهیلات و عدم تادیه آن توسط دولت، مبالغ اصل و سود آن را در حساب سرفصل مطالبات از دولت ثبت می کنند. البته علاوه بر این دو عامل، نباید از کنار بودجه ریزی نامناسب و کسری بودجه سالانه دولت به عنوان عامل تاثیرگذار سوم در جهت افزایش بدهی دولت به بانک ها به سادگی عبور کرد. هنگامی که واقع گرایانه بودجه ریزی صورت نمی گیرد و دولت با کسری بودجه مواجه می شود یکی از راه های تامین این کسری بودجه، استقراض از بانک ها است که در هر سال شاهد افزایش این میزان بدهی به بانک‌ها می‌باشیم.

بانک صادرات طلبکاررترین بانک بورسی از دولت

در میان بانک‌های حاضر در بورس دولت هیچگونه بدهی به بانک‌های اقتصاد نوین، پاسارگاد، دی، پارسیان و خاورمیانه ندارد اما دولت به بانک‌های صادرات، تجارت، ملت، پست بانک و سینا در مجموع ۹۰ هزار و ۷۳۵ میلیارد تومان بدهکار است. بزرگترین طلبکار دولت در این گروه، بانک تجارت است. میزان مطالبات بانک تجارت از دولت در سال ۹۷ با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۶ به ۴۰ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان رسیده است و بانک‌های صادرات، ملت، پست بانک و سینا به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.


بزرگ بودن بخش دولتی در اقتصاد، افزایش هزینه‌ را برای دولت در بر دارد و با توجه به منابع درآمدی محدود دولت، کمبود نقدینگی موجب افزایش استقراض از بانک‌ها می‌شود که در نهایت انجماد بازار پول را در پی دارد. همچنین در شرایط تحریمی و عدم فروش نفت به نظر می‌رسد کاهش درآمد، دولت را به سمت بانک‌ها سوق دهد که نتیجه این موضوع دامن زدن به رکود هرچه بیشتر بازار پولی و اقتصاد کشور است.