✔امروز در بازار دوم فرابورس ۱۰۰ میلیون سهم شرکت جنرال مکانیک عرضه اولیه خواهد شد. آیا #رنیک ارزش خرید دارد؟!👇

شرکت جنرال مکانیک با نماد رنیک، چهارشنبه (۱۳ شهریور) در بازار دوم فرابورس ۱۰۰ میلیون سهم شرکت عرضه اولیه خواهد شد.
 شرکت جنرال مکانیک زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی پایا سامان پارس(سهامدار عمده) وابسته به بنیاد مستضعفان می باشد و لذا قوانین و مقررات بنیاد مستضعفان و شرکت مادر تخصصی پایا سامان پارس بطور مستقیم بر فعالیت های شرکت موثر هستند. شرکت در صنایع رشته ساختمانی، رشته آب، حمل و نقل، تأسیات و تجهیزات، نیرو و نفت و گاز فعالیت دارد.

بررسی آخرین صورت مالی دوره‌ای منتشر شده رنیک

رنیک در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ مبلغ ۳۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان درآمد ساخت و برای این دوره ۱۸ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان سود خالص ساخت و برای هر سهم سود خالص ۱۸۶ ریالی شناسایی کرد.

درآمد افزایش یافت/حاشیه سود ناخالص کاهش

درآمد عملیاتی رنیک در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ با رشد ۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۲۱ میلیارد تومان افزایش یافته است، همچنین بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت با رشد ۳۹ درصدی به ۱۰۲ میلیارد و ۴۷۹ میلیون تومان رسیده است. بنابراین سود ناخالص رنیک ۳۱ درصد افزایش داشته است و به ۱۸ میلیارد و ۵۲۱ میلیون تومان رسیده است. اما با توجه به برتری رشد بهای تمام شده به رشد درآمدهای عملیاتی حاشیه سود ناخالص شرکت کم شده است. حاشیه سود ناخالص رنیک در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش یافت و از ۱۶% به ۱۵% رسید.

افزایش سود عملیاتی همراه با بالارفتن حاشیه سود عملیاتی

سود عملیاتی رنیک در دوره سه ماهه اول سال ۹۸ رشد ۴۰ درصدی داشته است. این در حالی است که هزینه‌های فروش، اداری و عمومی شرکت ۶۸% افزایش داشته، اما به دلیل رشد یک میلیارد و ۲۰۸ میلیون تومانی سایر درامدهای عملیاتی شرکت و کاهش ۱۸۴ میلیون تومانی سایر هزینه‌های عملیاتی، سود عملیاتی رشد بالاتری نسبت به سود ناخالص داشته است. بنابراین سود عملیاتی با رشد ۴۰ درصدی به ۱۸ میلیارد و ۵۲۵ میلیون تومان رسیده است. حاشیه سود عملیاتی رنیک از ۱۵٫۱% در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ با رشد ۰٫۲ درصدی به ۱۵٫۳% در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رسیده است.

سود خالص رنیک رشد ۴۸ درصدی داشته است

رنیک در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ مبلغ ۱۸ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان سود خالص شناسایی کرده است که سود خالص شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۸ درصدی داشته است. هزینه مالی شرکت در این دوره ۴۵ درصد کاهش داشته است و به ۲۱۰ میلیون تومان رسیده است و درآمد سرمایه‌گذاری رنیک با رشد ۱۳۱ درصدی به ۷۴۵ میلیون تومان رسیده است، همچنین سایر درآمدهای غیر عملیاتی شرکت با رشد ۱۴۸ درصدی به ۸۴۳ میلیون تومان رسیده است. بنابراین همه این عوامل به رشد ۴۸ درصدی سود عملیاتی شرکت کمک کرده‌اند. از این رو حاشیه سود خالص رنیک از ۱۴% با رشد یک درصدی به ۱۵% رسیده است. بنابراین ۱۵ درصد از درآمدهای شرکت را سود خالص تشکیل می‌دهد. از این رو رنیک برای دوره سه ماهه اول ۹۸ برای هر سهم سود خالص ۱۸۶ ریالی شناسایی کرده است.

رنیک ۴۸ درصد از درآمد برآوردی ۹۸ را محقق ساخته است

رنیک برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ درآمد ۴۵۶ میلیارد و ۹۹ میلیون تومانی را برآورد کرده است. درآمد عملیاتی رنیک در دوره ۵ ماهه منتهی به مرداد ۹۸ مبلغ ۲۱۸ میلیارد تومان است. بنابراین رنیک در دوره ۵ ماهه توانسته است ۴۸% از درآمد براوردی سالانه خود را پوشش دهد. که نشان از عملکرد کارای شرکت در بخش ساخت درآمد دارد.

عوامل اثرگذار بر فعالیت جنرال مکانیک

در حال حاضر عوامل زیادی می تواند بر صنعت و محیط بیرونی جنرال مکانیک تاثیر گذار باشد که از مهمترین این عوامل می‌توان به احتمال افزایش قیمت مصالح (بواسطه افزایش هزینه‌ای تولید فولاد) اشاره نمود. بازگشت تحریم‌های اقتصادی بویژه تحریم بانکی و حذف معافیت فروش نفت و در نتیجه کاهش فروش نفت ایران به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز، تهدید عمده ای در صنعت به لحاظ کاهش سهم درآمدهای نفتی دولت و در نتیجه کاهش شدید بودجه عمرانی دولت محسوب می‌شوند.

بنابراین به طور کلی می‌توان به دلیل گستردگی فعالیت جنرال مکانیک و قدرت ساخت درآمد شرکت و افزایش حاشیه سود و پروژه‌های در دست اجرا و فعالیت در داخل و خارج، نگاه خوش‌بینانه‌ای به روند درآمدزایی و سودآوری شرکت داشت.

مشخصات عرضه اولیه رنیک

تعداد کل سهام شرکت جنرال مکانیک یک میلیارد سهم است که ۱۰ درصد از کل سهام شرکت (۱۰۰ میلیون سهم) توسط سهامدار عمده شرکت عرضه خواهد شد. حداکثر سهم قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۳۰۰ سهم در کف قیمتی ۷۸۵۰ ریال و در سقف قیمیتی ۷۹۰۰ ریال خواهد بود.