#گزارش_مجمع حفاری شمال(#حفاری)

نکات حائز اهمیت
– شرکت در حال مذاکره با بانک مرکزی است تابتواند ارز حاصل از ارائه خدمات خود را به نرخ توافقی به فروش برساند. این در حالی است که طبق روال گذشته، شرکت ارز خود را با نرخ بانک مرکزی تسعیر می کرده است.
– استهلاک دکل دریایی سحر ۱ و دکل خشکی ۱۱۹ در سال ۹۶ به اتمام رسید که اثرات کاهشی آن در سال ۹۷ مبلغ ۲۶ میلیارد تومان می باشد. همچنین استهلاک دکل دریایی سحر ۲ در آذر ماه ۹۷ به اتمام می رسد که مبلغ این استهلاک ۶۴ میلیارد تومان است.
– با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت و به تبع آن افزایش نرخ کارکرد دستگاه های حفاری در بازارهای بین المللی و همچنین رقابتی بودن بازار داخلی، شرکت حفاری شمال در نظر دارد جهت افزایش سودآوری، حضور فعال تری در بازارهای بین المللی داشته باشد؛ در این راستا برنامه های زیر در دستور کار شرکت قرار گرفته است:
۱٫ شرکت در مناصقات میادین نفت و گاز در کشورهای عمان و عراق
۲٫ ثبت شرکت در کشور عمان
۳٫ ایجاد دفتر(شعبه) در کشور عراق
۴٫ گسترش فعالیت عملیاتی در کشور ترکمنستان
– طبق گفته مدیر عامل شرکت، هم زمان با کاهش قیمت جهانی نفت، نرخ کارکرد روزانه دکل هاسریعا کاهش میابد ولی در هنگام افزایش قیمت جهانی نفت،واکنش افزایشی نرخ کارکرد روزانه دکل هل با تاخیر انجام می گیرد که در همین راستا برنامه شرکت افزایش نرخ کارکرد روزانه دکل دریایی الیما در ترکمنستان در تمدید قرارداد در سال جاری می باشد.
– پروژه EPD منطقه آزادگان در سال ۹۶ مبلغ ۵۶ میلیار د تومان زیان به شرکت تحمیل کرد که در این راستا مدیر مالی شرکت توضیح داد که با توجه به نوع قرارداد که در زمان تکمیل حفره صورت وضعیت ارسال می گردد، در انتهای قرارداد(۳۱/۰۶/۹۷)حدود ۹۰ درصد این زیان برگشت داده می شود.
– شرکت ۹۰ درصد مبالغ قرارداد خود در سال ۹۶ را دریافت کرده و عمده مطالبات شرکت برای سنوات گذشته است.
– شرکت جهت چابک سازی و تسویه بخشی از تسهیلات مالی قصد دارد دو باب ساختمان را به فروش برساند که شامل موارد زیر است:
۱٫ ساختمان اداری شیراز با بهای تمام شده۴۴,۲۳۹ میلیون ریال و مبلغ فروش ,۰۰۰ ۲۰۰ میلیون ریال
۲٫ ساختمان مرکزی همیلا با بهای تمام شده ۸۱۰,۲۹۲ میلیون ریال که به خاطر ملاحظات در مذاکره،مبلغ فروش ذکر نشد.
– شرکت حفاری شمال مالک ۲۰ درصدی در شرکت نیروی مرکزی صبا می باشد. به مجب مصوبه هیئت مدیره مقرر گردیده سهام مذکور برای فروش ارائه گردد.
– شرکت در راستای چابک سازی و کنترل هزینه ها، پرسنل عملیاتی خود را از ۳۲۲۰ نفر در سال ۹۵ به ۱۷۴۱ نفر در انتهای ۹۶ کاهش داده است و برنامه شرکت برای انتهای سال ۹۷، ۱۴۰۴ نفر می باشد.
– شرکت دارای ۹ ناوگان خشکی و ۳ دکل دریایی می باشد که در حال حاضر همه دکل ها فعال هستند.
در نهایت ۵۳ ریال بعنوان سود نقدی تقسیم شد.

نکات مهم گزارش حسابرس:
بند۴ :دريافتني‌هاي تجاري و غيرتجاري، به شرح يادداشت توضيحي ۵، شامل مبلغ ۴۳۹ر۱ ميليارد ‏ريال مطالبات از کارفرمايان و ساير شرکت‏ها، انتقالي از سنوات قبل ‏است که تا تاريخ اين گزارش وصول نشده و مبلغ ۰۷۸ر۱ ميليارد ريال ذخيره مطالبات مشکوک‏الوصول از اين بابت در حسابها منظور شده است. علاوه بر آن پيش‏پرداخت‏هاي جاري و سرمايه‏اي نيز شامل مبلغ ۱۴۰ ميليارد ريال اقلام انتقالي از سال‏هاي قبل بوده که اقدامات انجام شده جهت دريافت کالاي مربوط به نتيجه نرسيده است. با توجه به موارد فوق و به دليل عدم دسترسي به مستندات مورد نياز، ميزان قابل بازيافت دارايي‏هاي مزبور و تعديلات احتمالي از اين بابت بر صورتهاي مالي براي اين سازمان مشخص نمي‏باشد.
پاسخ:بخشی از مطالبات شرکت مربوط به شرکت پترو گوهر فراساحل کیش می باشد که از این شرکت شکایت شده است. در این مورد وکیل گرفته شده و پرونده در جریان است. در خصوص سایر شرکت ها که زیرمجموعه های وزارت نفت می باشند نیز رسیدگی ها در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *