گزارش مجمع شرکت پتروشیمی خراسان

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت پتروشیمی خراسان براساس آگهی منتشره در سامانه کدال در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ در خصوص دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه راُس ساعت ۱۰:۰۰ روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۳۰  درمحل  سالن اجتماعات دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي برگزار گردید . اهم موارد ذکر شده در این مجمع به شرح زیر است :

شرکت در سال مالی گذشته با تولید ۶۰۷هزار تن اوره، ۱۱۴درصد ظرفیت اسمی تولید داشته است و از این بابت رتبه اول را در شرکتهای پتروشیمی داشته است. ۵۳۸هزار تن از اوره تولیدی مستقیم به فروش رفته است و۶۹ هزار تن مابقی در خط تولید ملامین استفاده شده است.

شرکت پتروشیمی خراسان با ظرفیت اسمی ۵۳۰هزارتن اوره در سال ۱۰درصد از ظرفیت اسمی تولید اوره کشور را در سال ۹۶ در اختیار داشته است. این شرکت با فروش ۲۲۵هزار تن اوره در داخل کشور سهم ۱۳درصدی را در تامین نیاز داخلی کشور داشته است. همچنین این شرکت با فروش ۲۹۷هزار تن اوره صادراتی، سهم ۸درصدی در صادرات این محصول را در کشور داشته است. در سال مالی گذشته فروش داخلی نسبت به سال ۹۵ کاهش و فروش صادراتی با رشد همراه بوده است.

در سال ۹۴ ستاد تنظیم بازار شرکتهای اوره ای را مکلف کرده بود که اوره داخلی خود را با نرخ توافق شده با سازمان حمایتی کشاورزی به فروش برسانند که این موضوع از طریق اقامه دعوی از سوی انجمن صنفی به دیوان عدالت اداری پیگیری شد. در بهمن ماه سال ۹۶ دیوان عدالت اداری حکم به پرداخت مابه التفاوت با نرخ بورس کالا داد. در اواخر فروردین ماه سال ۹۷ این حکم به سازان هدفمندی یارانه ها ابلاغ شد. منابع تامین این مبلغ در دولت در دست بررسی است.

مهمترین ریسکهای پیش روی شرکت فرسودگی ماشین آلات، چالش تامین منابع آبی میباشد.

درصورت تامین خوراک مورد نیاز، منابع تامین مالی و چگونگی استفاده از تسهیلات صندوق توسعه حل شود طرح توسعه شرکت برای احداث خط جدید اوره اجرایی خواهد شد.

در سال مالی گذشته مقدار صادرات شرکت به کشور افغانستان ۱۵۰ هزار تن و به عراق ۱۰هزارتن بوده است. در حال حاضر ارز حاصل از صادرات به این دو مقصد بر اساس نرخ بازار و صادرات به سایر مناطق در سامانه نیما و با نرخ مصوب ۴۲۰۰تومانی تسعیر میشود.

در سال مالی جاری تنها واحد ملامین به مدت دو هفته اوورهال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *