گزارش مجمع شرکت آهن و فولاد ارفع

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت آهن و فولاد ارفع براساس آگهی منتشره در سامانه کدال در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ در خصوص دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه راُس ساعت ۱۰:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۳۱  درمحل  مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش برگزار گردید

اهم نکات مربوط به صنعت و شرکت فولاد ارفع در ذیل آمده است :    

۱ – مجموع توليد فولاد خام جهان در سال ۲۰۱۷ ،  براساس گزارش انجمن جهاني فولاد حدوداً ۱۶۹۱,۲ ميليون تن بوده است كه در مقايسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۵٫۳ درصد افزايش داشته است . چين با ۸۳۱ ميليون و ۷۰۰ هزار تن، بزرگترين توليد كننده فولاد جهان در سال گذشته ميلادي بود. كشورهاي بزرگ بعدي توليدكننده فولاد خام به ترتيب ژاپن ۱۰۴ ميليون و ۷۰۰ هزار تن، هند ۱۰۱ ميليون و ۴۰۰ هزار تن، آمريكا ۸۱ ميليون و ۶۰۰ هزار تن، كره جنوبي ۷۱ ميليون و ۱۰۰ هزار تن هستند. ايران در سال ۲۰۱۷ ميلادي ۲۱ ميليون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام توليد كرد. اين رقم در سال ۲۰۱۶ به ميزان ۱۷ ميليون و۸۹۵  هزار تن بود ، كه با توجه به ميزان توليد سال گذشته رشد ۲۱٫۴ درصدي را نشان مي دهد . به اين ترتيب جمهوري اسلامي ايران چهاردهمين فولاد ساز جهان محسوب مي شود . مصر، عربستان، قطر و امارات پس از ايران قرار دارند

 

۲ –  با توجه به گزارش انجمن فولاد ايران، در ۱۱ ماهه ابتداي سال ۹۶ ميزان كل توليد بيلت و بلوم كشور حدود ۱۰ ميليون و ۶۵۴ هزار تن بوده، كه از اين ميان سهم شركت آهن و فولاد ارفع ، با استفاده از كوره قوس الكتريكي ، حدود ۷۳۰ هزار تن مي باشد كه حدود ۶٫۸ درصد كل توليد بيلت و بلوم در داخل كشور را به خود اختصاص داده است . پيش بيني مي شود با افزايش ظرفيت توليد ، ارتقاي تكنولوژي و بهره وري ، ميزان توليد شركت در سالهاي آتي افزايش يابد.

 

۳ –  ظرفیت آبی که سال­های گذشته توسط ارفع از آب شرب اصفهان گرفته می­شد ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه بود که به ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه رسیده است. انتظار می­رود سهمیه آب در سال آتی کاهش داشته و نرخ آب افزایش داشته باشد. با توجه به اهمیت این موضوع شرکت بخشی از آب مورد نیاز خود را از تصفیه خانه­های پساب تأمین می­کند. همچنین شرکت چاه­ های آبی در اطراف کارخانه دارد که اجازه استفاده از این چاه ­های آب را ندارد ولی با توجه به کمبود آبی که وجود دارد انتظار دارد بتواند در سال جاری از این چاه­ های آب استفاده کند.

۴ – با تک نرخی شدن دلار نرخ فروش داخلی جذاب تر از فروش صادراتی می­باشد. سیاست شرکت در خصوص فروش سیاست اقتصادی می­باشد به عبارتی هر جا که صرفه اقتصادی بیشتر باشد در آنجا فروش خواهد داشت. از آنجایی که ظرفیت داخل کشور ظرفیت محدودی است و با توجه به جذاب شدن این بازار در حال حاضر انتظار بر افزایش عرضه و کاهش قیمت محصولات طی هفته­های آتی است. شایان ذکر است صادرات شرکت در سال ۹۶ معادل ۳۰۰ هزار تن بوده است.

 

۵ – مدیرعامل در خصوص بدهی های ارزی به بانک صنعت و معدن گفت: به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و تعیین تکلیف بدهی ارزی به بانک صنعت و معدن که همواره صورت های مالی را دستخوش نوسانات شدید می کرد در سال ۹۶ تفاهم نامه ویژه مشمولین ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر با بانک مذکور منعقد و با تقسیط بازپرداخت بدهی مذکور در چارچوب ریالی شدن تسهیلات، بهبود قابل توجهی در ساختار مالی شرکت ایجاد شد.

۶ – با توجه به بالا بودن نرخ سود تسهیلات، الویت شرکت جهت تأمین منابع سرمایه در گردش، تأمین مالی از طریق فروش محصولات خواهد بود. لیکن در کوتاه مدت و جهت اصلاح ساختار مالی و اصلاح نسبت ­های مالی، مرحله دوم افزایش سرمایه آغاز شده است و مبالغی که بابت تآمین منابع مالی در اختیار شرکت قرار خواهد گرفت صرف اصلاح ساختار مالی شرکت و باز پرداخت بدهی های پر ریسک و پرهزینه خواهد شد. بنابر مجوز صادره سازمان بورس و اورق بهادر و همچنین شروع پذیره نویسی از تاریخ ۳ اسفند ۹۶ عملاً افزایش سرمایه مرحله دوم که در اختیار هیأت مدیره می­باشد از مبلغ ۲،۹۹۴،۸۶۵ میلیون ریال به ۴،۰۰۰،۰۰۰ میلیون ریال آغاز گردیده است.

۷ – شرکت آهن و فولاد ارفع به اندازه ۶ ماه موجودی الکترود دارد. شایان ذکر است ۱۵ ماه پیش­تر الکترود با نرخ ۲۵۰۰ دلار خریداری می­شد ولی طی ماه های اخیر قیمت این ماده تا ۲۵ هزار دلار نیز رشد داشته است. با توجه به پیش­بینی­ های انجام شده انتظار رشد قیمت این محصول وجود دارد.

۸ – مدیر عامل شرکت با اشاره به اقدامات و تلاش های صورت گرفته در مجموعه پیش بینی می کند برای سال ۹۷ رکورد فروش سال گذشته را پشت سر گذاشته  و به فروش ۱٫۲ میلیون تنی در واحد احیا و یک میلیون تنی در واحد فولاد سازی برسند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *