کاهش ۱۱ درصدی قیمت نفت در هفته گذشته: از مازاد عرضه و گسترش حفر چاه نفت تا برنامه کاهش تولید اوپک …

روز جمعه، درحالی که مازاد عرضه در جهان، پیش از آغاز تعطیلات دو هفته آینده، خریداران را از بازارها دور نگاه داشت، قیمت‌های نفت تا پایین‌ترین سطح خود از ربع سوم سال ۲۰۱۷ سقوط کردند و ضرری بیش از ۱۱ درصد را برای هفته گذشته به ثبت رساندند.

با نگرانی سرمایه‌گذاران از کند شدن اقتصاد جهانی در آستانه ورود به سال میلادی جدید، قیمت نفت خام هم‌زمان با سقوط بازارهای سهام جهان، پایین آمد. نگرانی از تعطیلی دولت در آمریکا، بزرگترین مصرف‌کننده سوخت در جهان، هم به نگرانی‌های سرمایه‌گذاران افزود.

اوپک در مسیر کاهش تولید

علی‌رغم برنامه‌ریزی اوپک برای کاهش تولید خود، بازارهای نفت دوباره به ورطه نگرانی از عرضه مازاد، افتاده است.

باب یاگر، مدیر شرکت کارگزاری میزوهو در نیویورک، گفت: اعضای اوپک در متقاعد کردن جامعه بین‌المللی نفت، در مورد این که آنها با قدرت از برنامه کاهش تولید خود حمایت خواهند کرد، ضعیف عمل می‌کنند.

در پایان معاملات دیشب بازارها، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت با ۵۳ سنت یا حدود ۱ درصد سقوط، در ۵۳.۸۲ دلار بسته شد. در طول جلسه معاملاتی دیروز، قیمت این شاخص نفتی تا ۵۲.۷۹ دلار هم پایین آمد، که ضعیف‌ترین رکورد آن از سپتامبر ۲۰۱۷ تا کنون است.

قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا هم ۲۹ سنت یا ۰.۶۳ درصد پایین آمد تا در ۴۵.۵۹ دلار به کار خود پایان دهد. در طول جلسه معاملاتی دیروز این شاخص نفتی هم تا ۴۵.۱۳ دلار پایین آمد.

هر دو شاخص نفت هفته گذشته بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست دادند. از زمانی که این شاخص‌ها در ابتدای ماه اکتبر به بالاترین رکورد چندین ساله خود رسیدند، تا کنون بیش از ۱ سوم قیمت خود را از دست داده‌اند. این سریع‌ترین روند کاهش قیمت نفت در ۳ سال اخیر است.

گسترش حفر چاه نفت

طبق اعلام شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز، وابسته به جنرال‌الکتریک، شرکت‌های انرژی آمریکا این هفته، برای اولین بار پس از ۳ هفته، به تعداد چاه‌های نفت خود افزودند.

حفاران با اضافه کردن ۱۰ حلقه چاه نفت در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر، تعداد کل چاه‌های نفت آمریکا را به ۸۸۳ حلقه رساندند. این تعداد افزایش نشان‌دهند افزایش میزان تولید نفت آمریکا در آینده نزدیک است.

ایالات‌متحده در حال حاضر ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که از میزان تولید روسیه و یا عربستان سعودی، بیشتر است./مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *