کاهش رشد تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ ! رشد ناخالص داخلی چین برای دومین سه ماهه متوالی کاهشی شد.

تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه سوم امسال ۶٫۵ درصد است که در مقایسه با سه ماهه دوم که ۶٫۷ درصد بود دو دهم درصد کاهش نشان می دهد.
کاهش رشد تولید ناخالص داخلی چین در حالی است که این کشور رشد ۶٫۵ درصدی را برای سال ۲۰۱۸ پیش بینی کرده بود.
اداره ملی آمار چین می گوید رشد تولید ناخالص داخلی با انتظارات بازار همخوانی داشت و با رشد سالانه هدفگذاری شده دولت برابر بود.
اما از آنجائیکه رشد ناخالص داخلی چین برای دومین سه ماهه متوالی کاهش داشته است شماری از اقتصاددانان می گویند به دلیل مناقشه تجاری چین با ایالات متحده آمریکا، احتمال دارد در چند ماه آینده، وضعیت اقتصاد چین بدتر شود.
آمریکا می گوید کسری تجاری این کشور در برابر چین در سال گذشته میلادی به ۳۷۵ میلیارد دلار رسیده است واشنگتن فعلا روی ۱۰۰ میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین بین ۱۰ تا ۲۵ درصد تعرفه وضع کرده است اقدامی که با واکنش چین مواجه شده و پکن نیز حدود ۳۴ میلیارد دلار را بر کالاهای وارداتی آمریکا اعمال کرده است، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چین را به اعمال تعرفه‌های بیشتر تا سقف ۲۰۰ و ۵۰۰ میلیارد دلار تهدید کرده است.
دولت آمریکا خرداد ماه امسال تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات آلومینیوم وضع کرد این موضوع با واکنش تند کشورهای جهان از جمله ژاپن، اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا نیز مواجه شد که اقدام مشابهی در تقابل با گروهی از محصولات آمریکایی انجام دادند.
این تعرفه ها در ماه‌های گذشته نه تنها چین بلکه محل اختلاف آمریکا و هم‌پیمانان نزدیک این کشور نیز بوده است.
آخرین جنگ تجاری آمریکا مربوط به سال ۱۹۳۰ و زمانی است که کنگره این کشور در اوج رکود بزرگ اقتصادی، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را اعمال کرد؛ اقدامی که به عقیده اقتصاددانان، اوضاع اقتصادی را وخیم تر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *