نرخ تورم تیر به ۸.۷ درصد افزایش یافت

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ به ۸.۷ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸.۲ درصد) ۰.۵ واحد درصد افزایش نشان می دهد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز آمار ایران، در تیر ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (۱۰۰=١٣٩٥) به ۱۲۱٫۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۴٫۴ درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۳٫۸ درصد می باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۱۳٫۸ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۱۰٫۲ درصد) ۳٫۶ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ به ۸٫۷ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸٫۲ درصد) ۰٫۵ واحد درصد افزایش نشان می دهد.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۳٫۲ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۴٫۹ درصد افزایش نشان می دهد. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ۱۰٫۸ و ۷٫۹ درصد می باشد.
افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور:
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در تیر ماه ١٣٩٧ به عدد ۱۲۱٫۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۴٫۶ درصد افزایش نشان می دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۴ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها ۸٫۸ درصد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *