مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین؛توسعه شعب در برنامه کارگزاری بورس بیمه ایران/ چشم‌انداز بورس تا دو سال آینده مثبت است…

مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین؛
توسعه شعب در برنامه کارگزاری بورس بیمه ایران/ چشم‌انداز بورس تا دو سال آینده مثبت است

در حال حاضر سیاست توسعه فعالیت‌ها در پیش گرفته شده و یکی از موارد مورد نظر برای توسعه، گسترش جغرافیایی شعب است. جزیره کیش به دلیل معافیت مالیاتی جزو مناطق پر گردش در کشور محسوب می‌شود و به همین دلیل امروز شعبه کیش کارگزاری بورس بیمه ایران در این جزیره افتتاح شد.
اقتصاد آنلاین – مروارید اسلامی؛ امروز شعبه کیش شرکت کارگزاری بورس بیمه ایران با حضور علی صحرایی، مدیرعامل و روح‌الله حسینی مقدم، معاون شرکت بورس تهران در محل تالار بورس کیش افتتاح شد. به این مناسبت مدیرعامل این کارگزاری در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین به بیان اهداف تاسیس شعبه جدید و همچنین تحلیل وضعیت بورس و پیش‌بینی آینده پرداخت.

گسترش جغرافیایی شعب در برنامه کارگزاری بورس بیمه ایران
مهدی رباطی، مدیرعامل شرکت کارگزاری بورس بیمه ایران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین در رابطه با تاسیس شعبه کیش این کارگزاری گفت: به دلیل رونق بازار، کارگزاری بورس بیمه ایران با توجه به ظرفیت‌های بیمه ایران و اینکه این کارگزاری جزو معدود شرکت‌های دولتی کارگزاری بازار و شرکت‌هایی است که به نهادهای مالی قوی وابسته هستند، تصمیم به توسعه شعب گرفت. در حال حاضر سیاست توسعه فعالیت‌ها در پیش گرفته شده و یکی از موارد مورد نظر برای توسعه، گسترش جغرافیایی شعب است و در حال حاضر کارگزاری علاوه‌بر تهران در چهار شهرستان شعبه دارد. جزیره کیش به دلیل معافیت مالیاتی جزو مناطق پر گردش در کشور محسوب می‌شود و جای دفتر و نمایندگی کارگزاری در این جزیره در زنجیره کسب و کار شرکت خالی بود. به همین دلیل به منظور توسعه فعالیت‌ها تصمیم به افتتاح این شعبه همزمان با کیش اینوکس گرفتیم.

رشد بورس ادامه دارد
رباطی در رابطه با وضعیت بورس گفت: بازار سرمایه بعد از چند سال رکود و شرایط غیر جذاب برای سرمایه‌گذاران، در سال ۹۷ رونق قابل ملاحظه‌ای را سپری کرد. این رونق خود را هم در رشد شاخص کل و هم در رشد ارزش معاملات نشان داد؛ میانگین ارزش معاملات در سال ۹۶ روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۷ به بالای ۵۰۰ میلیارد تومان رسید و در دو، سه ماه گذشته که بازار رونق گرفت، ارزش معاملات روزانه بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود و این نشان‌دهنده اقبال سرمایه‌گذاران و حرکت نقدینگی موجود در اقتصاد به سمت بازار سرمایه بود.
او این رشد را متاثر از چند دلیل دانست و گفت: اولین و مهمترین دلیل کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ دلار است. این اتفاق موجب افزایش ارزش اسمی قیمت سهام شرکت‌ها می‌شود و همچنین، شرکت‌های صادرکننده تاثیر مثبت قابل توجهی می‌گیرند.
رباطی ادامه داد: در کنار این موضوع، افت طولانی‌مدت قیمت سهام شرکت‌ها و ریزش آنها به زیر ارزش‌های ذاتی باعث شده بود که بازار جذابیت و پتانسیل رشد را پیدا کند.
او در رابطه با روند بورس در ادامه سال جاری و همچنین یک تا دو سال آینده گفت: روند رو به رشد و صعودی بورس کماکان ادامه خواهد داشت اما شاید به سرعت و شتاب رشدهای اخیر بازار نباشد و افت و خیز داشته باشد. به نظر می‌آید در مقایسه با سایر بازارها، بازار سرمایه در دو سال آینده جذاب‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاران باشد.
رباطی ادامه داد: اشباع بازارهای رقیب بازار سرمایه مانند دلار، طلا و مسکن دلیل دیگری برای رشد بورس و ادامه‌دار بودن آن است. به طور کلی روند رو به رشد و رونق در بورس ادامه دارد.

گزارش‌های شش ماهه دور از انتظار نبود
او درباره گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها گفت: با تعداد زیادی از افراد تازه‌وارد در بازار مواجه هستیم و به همین دلیل برای من مبهم است که انتظار بازار از گزارش‌های شش ماهه چه بود اما به نظر اینجانب گزارش‌های شش ماهه در حد انتظارات کارشناسی بود و برخی از شرکت‌ها گزارش‌های خوبی داشتند و گزارش‌های برخی نیز کمی ضعیف‌تر بود.
رباطی تاکید کرد: تحلیلگران باید در نظر داشته باشند که شرکت‌های صادراتی، فلزی، معدنی، پتروشیمی و شرکت‌هایی که به قیمت کامودیتی‌های جهانی وابسته هستند را نباید با سناریوهای خیلی خوشبینانه تحلیل کنند و باید مسائلی چون شروع تحریم‌ها را در نظر داشته باشند.
او ادامه داد: به نظر می‌آید شرایط تورمی و افزایش قیمت دلار رفته رفته خود را در گزارش‌های آتی شرکت‌ها نشان دهد.
رباطی در پایان ابراز امیدواری کرد ‌که دولت در سیاست‌گذاری‌های کلان و همچنین وزیر جدید اقتصاد به این موضوع توجه داشته باشند که تصمیمات آنها باید در جهتی باشد که ثبات فضای کسب‌وکار در بازار سرمایه را دچار اختلال نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *