عملکرد ۹ ماهه تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی: صادرات این حوزه از مرز ۷ میلیارد دلار گذشت و ۲۲ درصد از کل صادرات کشور را به خود اختصاص داد…

در این مدت صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از لحاظ وزنی ۵۱ درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داد. در همین حال ارزش صادرات با رشد یک درصدی و وزن کالاهای صادر شده با کاهش ۱۰درصدی همراه شد.

 

فولاد با ۳٫۴ میلیارد دلار صادرات بزرگترین کالای صادراتی زنجیره معدن بوده است و بعد از آن مس با ۶۴۲ میلیون دلار، زنجیره سیمان ۴۰۷میلیون دلار و سنگ آهن با ۳۴۶میلیون دلار،انواع سنگ ۲۷۵میلیون دلار، زنجیره روی ۲۰۳ میلیون دلار و محصولات آلومینیوم ۱۴۵ میلیون دلار به ترتیب بیشترین سهم از صادرات را به نام خود ثبت کردند.

 

رشد چشمگیر صادرات زغال سنگ

در ۹ ماهه امسال بیش از ۴۴۰ هزار تن زغال سنگ و کک صادر شده است و ارزش صادرات این محصولات بیش از۶۸ میلیون دلار بوده و شاهد رشد ۲۳۴ درصدی بوده است.

همچنین در این مدت ۴۷۰ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده و در زنجیره سرب شاهد صادرات ۷۹ هزار تنی و در زنجیره روی ۱۰۰ هزار تنی هستیم.

افت ۳۱درصدی ارزش واردات

بنا بر آمار ۹ ماهه صادرات، در مجموع بیش از ۴۴ میلیون تن محصولات معدن و صنایع معدنی صادر شده است.

از سوی دیگر واردات این بخش طی ۹ ماه امسال به بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که با کاهش ۳۱درصدی از لحاظ ارزشی و افت ۳۸درصد وزنی مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *