طرح جذب سپرده‌های ارزی در بانک‌ها: بانک مرکزی موظف به تضمین بازپرداخت سپرده‌های ارزی به صورت ارز …

مرکز پژوهش‌های مجلس در تحلیلی پیرامون طرح جذب سپرده‌های ارزی در بانک‌ها، اعلام وصول و تصویب طرح جدید در این‌باره را در مجلس غیرضروری دانست.
بررسی بخش‌هایی از اظهارنظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح سپرده ارزی در بانک‌های عامل حاکی است که این طرح در بانک‌های عامل در چهارم شهریورماه ۹۷ در مجلس اعلام وصول شد که طی آن آمده بود:‌ بانک‌ها مکلف هستند شرایط افتتاح سپرده ارزی را برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ سود متعارف اعلامی از طرف بانک مرکزی در سراسر کشور فراهم کنند.
نرخ سپرده‌های قانونی ارزی ۱۰۰ درصد است و بانک مرکزی موظف به تضمین بازپرداخت این سپرده‌ها به صورت ارزی است. تمامی بانک‌های دریافت‌کننده سپرده‌های فوق موظف هستند بازپرداخت اصل سپرده و سود آن را به صورت ارزی انجام دهند و عدم رعایت این حکم تصرف در وجوه و اموال عمومی محسوب می‌شود و مطابق قانون مجازات اسلامی با آن رفتار می‌شود. در عین حال، بانک مرکزی موظف است گزارش این قانون را هر سه ماه یک‌بار تهیه و به کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس ارائه کند.

در حال حاضر، تضمین سپرده های ارزی از سوی بانک مرکزی توسط هیات دولت تصویب، توسط بانک مرکزی ابلاغ و توسط بانک‌ها اجرا می‌شود و در یک ماه ابتدای اجرای آن بالغ بر ۱۰ میلیون دلار سپرده ارزی بر این اساس افتتاح شده است./ ایبِنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *