سقوط صادرات و واردات چین در ماه نوامبر / مازاد تجاری چین با آمریکا رکورد زد

گمرک چین آمار صادرات و واردات این کشور در ماه نوامبر را اعلام کرد و نشان می‌دهد در نتیجه وضعیت اقتصاد جهانی هم صادرات و هم واردات کاهش چشمگیری داشته‌اند.

افزایش صادرات چین بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها در ماه نوامبر بود که به صورت واضح نشان می‌دهد وضعیت نامناسب تقاضای جهانی بر وضعیت اقتصادی کشورها تأثیر گذاشته است.

این میزان کاهش در صادرات و واردات کشور چین تنها یک هفته بعد از زمانی است که آمریکا و چین توافق کردند به مدت ۹۰ روز اعمال هرگونه تعرفه بر کالاهای یکدیگر را متوقف کنند.

همچنین آمار واردات چین در ماه نوامبر نیز به مانند صادرات کاهش شدید یافته است و به کمترین میزان خود بعد از ماه اکتبر ۲۰۱۶ رسیده است که نشان دهنده وضعیت نامناسب تقاضای داخلی چین است و احتمالا سیاستگذاران چینی را وادار خواهد کرد تلاش‌ها برای بهبود این وضعیت را افزایش دهند.

طبق آمارهایی که گمرک چین منتشر کرده است صادرات این کشور در ماه نوامبر ۵٫۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است  که در واقع بدترین آمار از ماه مارس به بعد محسوب می‌شود که تنها ۳ درصد بود.

صادرات چین در ماه اکتبر ۱۵٫۶ درصد رشد کرد و نظرسنجی رویترز از ۲۶ اقتصاددان در آن زمان نشان داد که احتمالا میزان صادرات این کشور در ماه نوامبر ۱۰ درصد خواهد بود. اما انتشار آمار واقعی توسط گمرک چین بسیار از کمتر از میزان پیش بینی شده بود و رقم ۵٫۴ را نشان می‌دهد.

همچنین واردات چین در ماه نوامبر سقوط شدیدی داشته است و به ۳ درصد رسیده است و این در حالی است که میزان رشد واردات چین در ماه اکتبر بیش از ۲۱ درصد بوده است. همچنین پیش‌بینی اقتصاددان‌ها حاکی از این بود که احتمالا رشد واردات چین در ماه نوامبر ۱۴٫۵ درصد خواهد بود که آمار واقعی بسیار کمتر از این مقدار را نشان دادند.

تجارت کالاها توسط چین پس از اعمال تعرفه‌های اولیه توسط آمریکا که تنها ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را هدف قرار داده بود به شدت سقوط کرد اما دوباره در لیست بعدی اعمال تعرفه‌ها که شامل ۱۰ درصد تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی می شد، رشد کرد.

دلیل این امر این بود که یوان امسال ۵ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و همین امر رقابت‌پذیری کالاهای چینی را در بازارهای جهانی بیشتر کرد. اما با این حال کاهش تقاضای جهانی به ویژه از جانب ژاپن و اتحادیه اروپا بر موتور صادرات چین در ماه نوامبر سایه افکند.

اما با تمامی این احوال چین همچنان نسبت به آمریکا مازاد تجاری دارد. مازاد تجاری چین با ایالات متحده در ماه نوامبر رکورد زد و برابر ۳۵٫۵۵ میلیارد دلار است که حدود ۴ میلیار دلار از ماه قبل بیشتر است. مازاد تجاری چین نسبت به آمریکا در ماه اکتبر  برابر با ۳۱٫۷۸ میلیارد دلار بود.

چین در تجارت با سایر کشورها غیر از ایالات متحده در ماه نوامبر حدود ۴۴٫۷۴ میلیارد دلار مازاد تجاری دارد که بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها یعنی ۳۴ میلیارد دلار است. مازاد تجاری چین با سایر کشورها به غیر از ایالات متحده در ماه اکتبر ۳۴٫۰۲ میلیارد دلار بوده است.

روز چهارشنبه ایالات متحده آمار کسری تجاری خود در ماه اکتبر را اعلام کرد که رکورد ۱۰ سال اخیر خود را شکسته است. کسری تجاری ایالات متحده آمریکا با چین در ماه گذشته یعنی اکتبر بیش از ۷ درصد افزایش پیدا کرد و به رکورد ۴۳ میلیارد دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *