رئیس اتحادیه کاشی و سرامیک دور تازه تحریم‌ها را سخت‌ترین دوران برای صنعت کاشی و سرامیک عنوان کرده و کمبود مواد اولیه تا نبود کارتن برای محصول نهایی را از چالش‌های این صنعت برشمرد.

مصطفی گودرزی در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد، گفت: در دوره تازه تحریم‌ها سخت‌ترین شرایط برای صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شده است. این شرایط پیش از این تجربه نشده بود. علاوه بر تورم مشکل تامین مواد اولیه بیداد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت‌ها تا ۷۰ درصد رشد کرده، اظهار داشت: این تورم حاصل کمبود مواد اولیه و تغییرات رخ داده در جریان اقتصادی کشور است. شاید به نظر برسد که التهابات ارزی روی محصولات تولیدات داخلی تاثیری ندارد اما باید گفت که همین نوسانات ارزی تولیدکنندگان صنعت کاشی و سرامیک را در کشور با چالش جدی رو به رو کرده است.  و به صورت مستقیم منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

وی افزود: مواد اولیه این صنعت عمدتا با نرخ ارز برابری می‌کند و هر اندازه که نرخ ارز بیشتر شود هزینه تامین مواد اولیه هم بالاتر می‌رود از سوی دیگر با کمبود مواد اولیه رو به رو هستیم. حتی  قسمتی از مواد اولیه که در داخل وجود دارد هم با مشکلاتی رو به رو است. چون پایه این محصولات هم خارجی است. کل صنعت به جز خاک بدنه به ارز بستگی دارد. لعاب  جوهر، پرینت، دستگاه‌های مخصوص تولید  و …همگی به ارز بستگی دارد.

 رئیس اتحادیه کاشی و سرامیک ادامه داد: مشکلات ایجاد شده در صنعت حمل و نقل نیز بر صنعت کاشی و سرامیک سایه انداخته است. نقل و انتقال خاک حدود دو برابر شده است.  از طرف دیگر  اعتصابات رانندگان باعث دیر رسیدن مواد اولیه به کارخانه‌ها می‌شود و به شدت تولید را کاهش می‌دهد.

گودرزی با بیان اینکه اگر روند کنونی ادامه داشته باشد بازار داخل برای تامین نیاز خود با مشکل رو به رو می‌شود، عنوان کرد: کارتن یکی از نیازهای کارخانه‌ها برای بسته‌بندی محصول نهایی است و همزمان با گران شدن کاغذ و کمبود آن در بازار کارخانه‌ها با چالش رو به رو شده‌اند و توانایی تامین این محصول را ندارند. /بااقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *