جوجه یکروزه گوشتی در بورس کالا

یک تولیدکننده جوجه یک روزه عنوان کرد :

:white_check_mark: عرضه در بورس کالا ثبات قیمت ها را در پی داشت .

:black_circle: افزایش بدون حساب و کتاب نرخ جوجه یک روزه امسال در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت ها در بازار حتی به حدود ۲۵۰۰ تومان هم رسید. دلیل بروز این شتاب در قیمت ها، افزایش تقاضای مرغداران برای جوجه ریزی بیشتر همزمان با فرارسیدن فصل گرما و ازدیاد تلفات در مرغداری ها بود که همزمان با حضور واسطه ها و دلالان، نوسانات قیمتی شدیدی را در بازار ایجاد کرد.

:black_small_square: به گزارش «کارگزاری بورس بیمه ایران» به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران ، از آن جا که ابزارهای حاکمیتی و حقوقی تاثیر چندانی در جلوگیری از گران فروشی ندارد، از این رو برای تعادل قیمت ها باید از ابزارهای مالی و اقتصادی برای تعدیل و کنترل بازار استفاده کرد؛ از این رو، به نظر می رسد بورس کالا بهترین مکان برای ارایه این ابزارها و محلی برای شکل گیری عرضه و تقاضای واقعی بدون حضور واسطه ها باشد تا روند قیمت ها از نوسانات شدید دور بماند.

افزون بر این، بورس کالا در سیستم پایاپای و تسویه مکانیزمی را فراهم می‌کند که در ابتدا پول به حساب واریز و سپس کالا به خریدار تحویل داده می‌شود، همچنین اگر هر کدام از طرفین بر خلاف تعهدات خود عمل کند بورس کالا با استفاده از ساز و کارهای خود وارد عمل شده و طرف متخلف را جریمه و خسارت لازم را اخذ خواهد کرد.

در همین ارتباط، مدیرعامل یک شرکت عرضه کننده جوجه یک روزه در بورس کالا اظهار کرد: واقعیت این است که هدف از عرضه در بورس کالا از جنبه تعدیل قیمت و جلوگیری از رشد کاذب قیمت بود. چراکه سابقه نداشته نرخ جوجه یک روزه در بازار به ۲۵۰۰ تومان افزایش یابد و تولیدکنندگان مرغ مادر نیز راضی به این افزایش قیمت ها نیستند.

نیلوفر صفایی جوان افزود: تولیدکننده مرغ مادر ترجیح می دهد جوجه یک روزه تولیدی خود را به قیمت پایین تر بفروشد تا هزینه بهای تمام شده تولید در صنعت مرغداری نیز پایین باشد. اما گاهی در سیستم جیره بندی و تغذیه، بهای تمام شده تولید بالا و در مقابل درصد سود ثابت است. از این رو اگر بورس کالا بتواند قیمت ها را در بازار تعدیل کند، گزینه خوبی بوده و ضمن ثبات قیمت ها، به حذف واسطه ها نیز کمک می کند.

این عرضه کننده جوجه یک روزه در بورس کالا افزود: نکته حائز اهمیت این است که تولیدکنندگان مرغ مادر باید این اطمینان خاطر را داشته باشند که جوجه یک روزه تولیدی خود را با ضرر و کمتر از هزینه تمام شده تولید نمی فروشند. زیرا در بازه ای نرخ جوجه یک روزه به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان رسید؛ درحالیکه هزینه بهای تمام شده تولید آن در محدوده قیمتی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان نوسان می کرد و جو حاکم بر بازار به ضرر تولیدکنندگان جوجه یک روزه بود.

وی با اشاره به ریسک بالای تولید جوجه یک روزه و تلفات بالای آن، مزیت اصلی بورس را در کشف قیمت شفاف و حاکمیت عرضه و تقاضا دانست و گفت: فلسفه اصلی ورود بورس کالا به این حوزه حذف واسطه ها جهت برقراری ارتباط مستقیم بین خریدار و فروشنده واقعی است. ضمن اینکه در این بازار پول تولیدکننده به سرعت و در کمترین زمان ممکن به حساب وی واریز می شود و مشکلات تسویه بازار آزاد در آن وجود ندارد.

صفایی جوان تسویه نقدی معاملات در بورس را یک نکته مثبت دانست و گفت: ابتدا بهتر است تولیدکنندگان نام آشنا و دارای برند صنعت وارد بورس شوند تا خریداران نیز به اعتبار آنها در این بازار اقدام به معامله کنند و در مکانیزم عرضه و تقاضای حاکم بر این بازار، قیمت ها براساس کیفیت کالاهای عرضه شده تعیین شود. در این راستا لازم به نظر می رسد که بورس کالا قوی تر عمل کرده و به کمک بازاریابی مناسب به دو طرف عرضه کننده و خریدار اطمینان خاطر موردنیاز را از بابت تداوم و استمرار عرضه و وجود تقاضا ارایه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *