تحلیل‌گران انرژی : آماده نفت ۲۵۰ دلاری باشید

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، راشاتودی به نقل و قول از تحلیل‌گران انرژی اعلام کرد: در صورت مسدود شدن مسیر کلیدی انتقال نفت توسط ایران برای نفت ۲۵۰ دلاری آماده باشید.

بر اساس این گزارش، بیشتر نفت صادراتی جهان از عربستان، ایران، امارات، کویت و عراق و از طریق تنگه هرمز به جهان منتقل می‌شود. این دریچه صادرات گاز طبیعی از قطر هم هست. روز پنج‌شنبه فرمانده سپاه پاسداران تهدید کرد که تنگه هرمز یا برای همه است یا هیچ کس. ستون پنجم آمریکا در بحرین گفته از این منطقه تجاری حفاظت خواهد کرد.

ولادیمیر روژانوسکی تحلیل‌گر امور سرمایه‌گذاری در گلوبال اف اکس گفت: ظرفیت تنگه هرمز چیزی حدود ۱۴ نفتکش یا ۱۷ میلیون بشکه در روز است که نیمی از صادرات نفت خام جهان در اختصاص این تنگه است. اگر صادرات این تنگه متوقف شود، شاهد کاهش عرضه و دو برابر شدن قیمت‌ها تا ۱۶۰ دلار در هر بشکه خواهیم بود.

وی افزود: اگر تنگه هرمز بسته شود، ظرف یک یا دو ماه، تجار نفتی وحشت کرده و همه نفت خام موجود را خریداری می‌کنند و قیمت‌ها به ۲۵۰ دلار هم خواهد رسید.

آرتم آوینوف یک تحلیل‌گر انرژی روس تبار دیگر پیش‌بینی کرده که قیمت نفت به ۲۵۰ دلار در هر بشکه برسد اما تاکید کرده که چنین سناریویی از سوی ایران بعید به نظر می‌رسد.

وی گفت: نسبت به احتمال قطع صادرات نفت از طریق تنگه هرمز توسط ایران در روزها و هفته‌های آتی شک دارم. حتی اگر این اقدام واقعا انجام بگیرد، ما احتمالا شاهد یک انتقام‌جویی اقتصادی و نظامی فوری خواهیم بود که به از بین رفتن محدودیت‌ها منجر می‌شود.

میخاییل ماشچنکو تحلیل‌گر سرمایه‌گذاری در شرکت ای تورو گفت: معتقد نیستم قیمت نفت سر به فلک بگذارد. قیمت نفت خام برنت هیچ وقت بیشتر از ۱۵۰ دلار درهر بشکه نبوده است.

وی افزود: لفاظی‌های ترامپ قیمت نفت را بالا برده است. علی‌رغم اینکه خواستار کاهش قیمت نفت است. اگر ترامپ سعی نکند تهران را ایزوله کند، سرمایه‌گذاران هم اقدام به خرید بیش از اندازه نفت از ترس کسری نمی‌کنند. سرنوشت بازار نفت به اقدامات بعدی تولیدکنندگان بزرگ بستگی دارد. اینکه چقدر واردات نفت از آمریکا کاهش یافته و چقدر عربستان و روسیه که ظرفیت‌های زیادی دارند تولید را افزایش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *