آخرین خبرها از مدل جدید ارزی بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی بعد از جلسه تصمیمات ارزی دولت:سامانه نیما، به دولت امکان اشراف بر هزینه کرد منابع ارزی را داده است.
ولی الله سیف افزود: در تصمیمات جدید دولت ۴ گروه کالایی تعریف شده است­ که به صورت شفاف­ و روشن تامین ارز شده­ و هیچ گونه نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ترتیبات جدید ارزی از ۲۱ فروردین نهایی و عملیاتی شد و تا امروز نتایج کار نشان می دهد که سامانه نیما کارایی­ خودش را نشان داده­ و دولت با اشراف کامل تخصیص بهینه منابع را دارد.
وی ادامه داد: به کالاهای ضروری که وارد می شود­ ارز تخصیص می یابد و­ کالاهایی که در داخل­ تولید می شود دیگر نیازی به ارز ندارد و بیخودی منابع ارزی برای این کالاها مصرف نمی شود.
رئیس کل بانک مرکزی گفت:­ جلسات زیادی برگزار شد و امروز ۴ گروه کالایی را برای تخصیص ارز تعریف کردیم­ که گروه اول کالاهای اساسی کشور است که سابقه آن نشان می دهد ۱۸ میلیارد دلار ارز لازم دارد، گروه دوم کالاهای ضروری است که واردات سال گذشته نشان می دهد ۲۴ میلیارد دلار ارز لازم دارد، گروه سوم کالاهای عادی که ۵٫۶ میلیارد دلار سابقه واردات گذشته را دارد و گروه چهارم کالاهای خودکفا که در داخل کشور تولید می شود و نیازی به واردات نیست که البته در گذشته این گروه کالایی ۳٫۸ میلیارد دلار ارز نیاز داشت.
وی افزود: تامین ارز برای این کالاها با هیچ مشکلی روبرو نیست و می تواند با انضباط کامل اختصاص پیدا کند.­
سیف با اشاره به اینکه تلاش هایی که از خارج کشور به بازار القا می شود التهابات مصنوعی و انتظارات منفی را به همراه دارد گفت: با این تصمیمات می توانیم به­ صورت شفاف و روشن ارز را تامین کنیم و هیچ گونه نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت: واردات کالاهایی ممنوع اعلام شده­ است که یا در داخل تولید می شوند یا چندان واردات آنها ضرورتی ندارد.
شریعتمداری در گفتگوی زنده تلویزیونی پس از جلسه اقتصادی دولت افزود: البته کالاهایی که ورود آنها ممنوع اعلام شده است اما پیش از آن، ثبت سفارش و پس از آن، تأمین ارز شده اند، مشکلی برای وارداتشان نیست.
وی همچنین گفت: درباره کالاهایی­ که امکان ورود دارند، با واردکنندگان صحبت و تعهد­ گرفته شده است درصورت گرفتن ارز ۴۲۰۰ تومانی، باید آن را به قیمت ارز رسمی در بازار عرضه کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ذخایر کالاهای اساسی و مورد نیاز به میزان کافی وجود دارد که امروز در جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور این موضوع تبیین و تاکید شد که هیچ گونه نگرانی در مورد کالاهای حساس و اساسی و مورد نیاز مردم نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *